Spotify и Slack не съществуваха преди 22 години, но воден от любопитство и интерес към еволюцията на потребителските интерфейси, графичният дизайнер Майкъл Фийни старателно преосмисли дизайна на тях и на други приложения, за да види как биха изглеждали в ерата на Mac OS 9. За да реализира (mac)OStalgia, Фийни първо се върна и анализира средата на Mac OS 9, използвайки емулатора SheepShaver, а след това създаде библиотека от компоненти на потребителския интерфейс, които може да използва повторно в целия проект.

След това той използва редица приложения, които са от решаващо значение за ежедневния му работен процес, включително Spotify, Slack, Zoom, Figma, TextEdit и Google Chrome, и даде на техните потребителски интерфейси визуалната обработка на Mac OS 9. Резултатите от проекта на ентусиаста са впечатляващи, както можете да видите във видеото по-долу.

Що се отнася до това, което се откроява най-много по отношение на разликите между потребителския интерфейс и потребителското изживяване, Фийни казва:

"Въпреки че тенденциите в дизайна и потребителския интерфейс определено се промениха много през последните 20 години, приложенията все още се държат и изглеждат (някак си, като оставим настрана естетически) много сходно. В крайна сметка наистина е трудно да се замени добре програмирано поведение, като визуална обратна връзка при задържане на мишката, превъртане за повече съдържание, двойно щракване за стартиране на приложението и т.н."

Mac OS 9 беше представена на 23 октомври 1999 г. и включваше интернет поддръжка, имейл клиент, преобразуване на текст в говор и Sherlock 2.0 – вградения инструмент, предшественик на Spotlight, който позволява на потребителите да търсят в компютъра си и в интернет. Apple преустанови разработването на Mac OS 9 през 2001 г. и тя беше наследена от Mac OS X.

Снимка: Michael Feeney

Виж още: Куче робот помага на SpaceX за ракетата, която ще ходи до Марс (ВИДЕО)

Още от Social