От дете винаги съм имал афинитет към джаджите, като в детството си разглабях всяка нова играчка просто за да видя как работи. Единствената “играчка”, която получих разрешение да разкоствам чак в тийнейджърството си, беше домашният компютър. Може би някъде там афинитетът се е превърнал в страст, но тя ме държи и до днес.

Също в онези години четях по страниците на технологични списания за събития като CeBit и CES и си представях какво ли би било да съм там. Да се докосна до всички нови джаджи, да видя и чуя важните хора, които създават тези технологични чудеса, и да усетя духа на нещо толкова мащабно. Първият ми сблъсък с нещо подобно беше тази седмица в Барселона на Световния мобилен конгрес.

Използвам думата сблъсък, защото това е единственият начин, по който бих могъл да опиша културния и информационен шок, в който ме постави MWC. Причината е, че най-голямото събитие за мобилни технологии на планетата е гигантско. На снимка Fira Gran Via, залата, в която се провежда MWC, изглежда красива и не чак толкова мащабна, но реално зад фасадата се крие едно чудовище.

В това чудовище се помещават близо 2000 щанда на изложители от цялата планета. Посетителите са около 90 хил., а за да прекосите събитието от зала 1 до последната зала 8.2, се изискват около 20 минути ходене с добра крачка. В рамките на четирите дни на конгреса се случват стотици презентации, пресконференции и представяния, които вероятно е невъзможно да обхванете дори с умерено мултиплициране.

На следващите страници ще се опитам да разкажа за част от нещата, които видях в Барселона, като обърна внимание на едни от най-важните теми от събитието.

Големи хора с големи теми, на следващата страница.

Марк Зукърбърг, Facebook

 

Въпреки че за много хора изложителите и всичките им джаджи са най-вълнуващото на конгреса, реално конферентната програма е поне равна по значение. В нея се дискутират важни теми за света на мобилните технологии и бъдещето им във всеки аспект. В малка част от нея имах щастието да видя и чуя Сундар Пичай от Google, Марк Зукърбърг от Facebook, Том Уилър от FCC и Хюго Бара от Xiaomi.

Важните теми, които успях да извлека от отделните презентации, мога да обобщя в няколко посоки. На първо място бизнесът иска да свърже останалите 4 млрд. души, които нямат никаква или имат ненадеждна връзка с интернет. Това беше една от основните теми, за които говори Сундар Пичай - вицепрезидент за продуктите на Google. Той разказа повече за проектите Loon и Titan, чиято цел е да използват балони и дрони, с които от небето да разпръскват интернет към конкретни зони на земята. Пичай обясни, че това може да са зони с нужда от допълнителна свързаност заради претоварване, зони с технически проблеми, след природни бедствия например или зона без никакво покритие, като успехите по програмите са немалки. Project Loon например вече има балони, които могат да останат в небето до половин година, а първите полети на дроните от Project Titan ще се случат в следващите няколко месеца.

С подобна тема ни занима Марк Зукърбърг, макар че фокусът при него беше в това, че свързването на другата половина от планетата е скъпа задача, която може да се ускори с разрастването на телекомите по света. Той беше част от панел с лидери от телекомуникационни компании, в който държеше да се разбере, че проектът Internet.org няма за цел да “убива” бизнеса на мобилните оператори, дори напротив. Облечен в типичните сини дънки и сива тениска, с широка усмивка и с доста “земен” език, Зукърбърг сподели, че Facebook е услуга, която хората искат, и ако им се даде безплатно, това може да доведе до печалба за операторите, тъй като хората биха имали досег с интернет, който биха искали да продължат. Посланията и на двамата бяха, че компаниите им искат да подпомогнат телекомите, а не да ги конкурират.

 

Том Уилър, FCC

 

Том Уилър - председател на FCC (Федерална комисия по комуникациите на САЩ), наблегна на предимствата на отворения интернет и обясни подробно, че приетите регулации за мрежова неутралност всъщност не ограничават телекомите. Според него те не трябва да променят бизнеса си, като регулацията просто осигурява равен и неограничен достъп на всеки човек или бизнес до ресурсите на интернет. Тази тема е от изключително значение, като приетият в САЩ закон е добра първа стъпка в правилна посока, която силно се надявам да бъде поета и от Европейския съюз.

 

Хюго Бара, Xiaomi

 

Хюго Бара, изпълнителен директор на Xiaomi, разказа за процесите в компанията. Как използват потребителите си, за да подобряват продуктите си, и какви са плановете им за Европа. Едно от интересните неща, на които той наблегна, беше, че 10% от използващите Xiaomi устройства участват в бета-тестовете на софтуера на компанията. Също така компанията има стройна програма, с която ъпдейтва софтуера всяка седмица. Изводът от думите му е, че от Китай се задава една компания, на която ще ѝ е нужна единствено дизайнерска креативност, за да се превърне в доста голям проблем за останалите производители на смартфони.

Какво показаха те, прочетете на следващата страница.

По план MWC започваше в понеделник, 2 март. На практика обаче повечето важни новини бяха изнесени в деня преди началото му, когато бяха премиертите на повечето производители. Едно от най-чаканите от мен събития беше това на HTC, които представиха наследника на любимия ми Android смартфон One M8. Новият One, който описах по-подробно още в началото на седмицата, е все така красив, съвсем малко по-различен и допускам, че ще бъде новият ми любимец.

 

 

Оказа се, че целта на HTC е била именно такава - смартфон, който да не се различава съществено от предшественика си. Както Клод Зелуегър, вицепрезидент по индустриалния дизайн на компанията, ми каза в специално интервю, One M9 е част от “родословно дърво”. „Отдалеч знаете, че това е HTC One, а подобренията възприемате чак когато е в ръката ви“, разказа ми той. Това е и истината за този телефон. Той е с малко по-остър дизайн, като меките извивки на M8 са останали в миналото, подобно на разочароващата камера.

HTC представиха и Grip - фитнес гривна, която тайванците разработват заедно със спортния бранд Under Armour, създадена за сериозни атлети. Тя мери стандартните неща като тичане, упражнения, сън, но също така има GPS, с който измерва разстоянието без външно устройство. Има и базови функции за известия и връзка с iOS и Android телефони, като може да се свързва с приложението на Under Armour. Доколко ще е успешна тази гривна, е трудно да се предвиди, тъй като в този сегмент са Fitbit, Microsoft и още много други конкуренти, включително и лавината от умни часовници.

 

 

Конференцията на LG също започна в неделя, когато официално беше показан LG Watch Urbane и неговият LTE вариант. Първият е обикновен, кръгъл Android Wear часовник, който се отличава с елегантен дизайн, базиран на неръждаема стомана и златен или сребърен цвят. Истинската звезда на тези корейци обаче беше Urbane LTE, който идва със софтуер, базиран на webOS. Това е първият софтуер за умен часовник, който е създаден за използване на кръгъл екран, докато самият часовник отново е от стомана, но с малко по-различен дизайн. И двата модела са по-големи от обичаeн часовник и си личи, че са джаджи.

 

 

Това обаче съвсем не се отнася за изненадата на MWC 2015, която дойде от китайската компания, изкарваща основна част от парите си с производство на мрежово оборудване за мобилни оператори, Huawei. Техният Huawei Watch е умен часовник, който напълно очевидно е създаден от хора, които имат идея как трябва да изглежда един истински часовник. Той е с 1.4-инчов OLED дисплей, събран в шаси с диаметър 42 мм и защитен от сапфир. Часовникът има тънка рамка, която е в тон с цялостно тънкия му дизайн и е направен от закалена неръждаема стомана. Тук гривните могат да се сменят като на стандартен часовник, като ще има разнообразие от предложения, а премиерата му ще е в средата на годината.

 

 

И докато сме на темата за умните часовници, трябва да спомена устройството на Asus. ZenWatch може да се нарече най-уникалния умен часовник на конгреса поради една проста причина - очевидно не се опитва да прилича на класически часовник. Характеристиките му включват Snapdragon 400 процесор и 512 MB RAM памет, като моделът има и кожени каишки. Ако трябва да съм честен, кръглите часовници безспорно са красиви, придават луксозна аура на джаджите, но ако искам класически часовник, вероятно ще си купя именно такъв. Затова и подходът на Asus ми допада повече. Ако си сложа този часовник, ще знам че съм с нещо ново и различно, а не с лошо копие на класиките.

 

Продължава на следващата страница с бюджетното нашествие

Освен настъпването на умните часовници сред устройствата на MWC 2015 ми направи впечатление още една интересна тенденция. С няколко изключения повечето компании представиха стабилно портфолио от смартфони в ниския и средния клас, които освен всичко останало съвсем не звучат зле.

Така например LG не представиха наследника на LG G3, но пък отделиха голямо внимание и пространство на бюджетните Magna, Spirit, Leon и Joy. И четирите устройства имат прилични характеристики и повече от приемлив дизайн. Някои от тях взимат елементи от флагманите на компанията, като например извивките в дизайна или пък бутоните на гърба. Най-впечатляващото обаче беше, че само най-малкият от четворката Joy е очевидно в ниския клас. Другите устройства не могат да се мерят с флагманите, като усещане и скорост, но са по-близо до тях, отколкото до всяко по-евтино устройство отпреди 1-2 години.

Подобно впечатление оставиха и Sony с техния Xperia M4 Aqua. И японската компания пропусна да представи нов флагмански смартфон, но M4 Aqua се оказа приятен телефон от среден клас. Той е на практика бюджетен еквивалент на Z3, който е изработен от пластмаса и е с малко по-малки размери, чувствително по-лек и не толкова издръжлив като флагмана. Цената му обаче ще е 300 евро, когато излезе следващия месец, а вътре има Snapdragon 615 процесор, 8 GB памет и две камери с 13 и 5 MP сензори. Дисплеят е 5-инчов с HD резолюция, така че и картинката е повече от прилична.

 

 

Истинското бюджетно нашествие обаче дойде от Microsoft. На техния щанд бяха представени Lumia 640 и Lumia 640XL. Първият е 5-инчов със 720p Clear Black дисплей и Gorilla Glass покритие, което остава необичайно премиум усещане за устройство. Това идва на цена 139 евро за 3G и 159 евро за LTE версията. Спецификациите включват Snapdragon 400, 1 GB RAM и 8 GB вътрешна памет, както и 8 MP камера с LED светкавица. Lumia 640 XL пък е наследникът на Lumia 1320, който идва с 5.7-инчов 720p дисплей, 13 MP основна камера с оптика Carl Zeiss, 5 MP селфи камера с широкоъгълна оптика и същите спецификации, като по-малкия си събрат. Цената и тук е впечатляваща, като 3G версията ще струва 189 евро, а LTE вариантът - 219 евро. И двата модела работят бързо, качествено и оставят усещането за устройства, които струват далеч над 300-400 лв. Тенденцията за липса на флагман се видя и тук, като Microsoft обяви, че ще представи Lumia флагман чак след премиерата на Windows 10, която очакваме по-късно тази година.

 

 

Lenovo също размиват границите между бюджетни и премиум устройства. Vibe Shot например, чиято цел е да замени цифровия ви фотоапарат, се усеща като премиум устройство, но цената му вероятно няма да се доближава до тази на флагманите на Samsung и HTC. Дизайнът му е направен така, че да наподобява ретро фотоапарат, като шасито е с дебелина 7.3 мм и с метална рамка. Камерата му е 16 MP и с оптична стабилизация, която да помогне за добри снимки дори при слаба светлина. Тя има два режима на работа, които се сменят с хардуерен превключвател, разположен до специалния бутон за снимане. Smart режимът автоматично избира настройките, докато в Pro режим можете да контролирате всякакви функции като баланс на бялото, ISO, фокус и т.н. Спецификациите му включват Snapdragon 615, 3 GB RAM и 32 GB вътрешна памет, като поддържа и LTE. Дисплеят е 5-инчов с Full HD резолюция, а батерията е с капацитет 2900 mAh.

Премиерата му e чак през юни, но пък другия месец ще видим Lenovo A7000. Този бюджетен телефон идва с True8Core процесор на MediaTek и вградена Dolby Atmos технология, която осигурява по-плътен и ясен съраунд звук. Към тях има и 2 GB RAM, 8 MP основна камера и поддръжка на LTE и DualSIM.

Също с Dolby Atmos поддръжка е и бюджетният таблет Lenovo Tab2 A10, който е с 10.1” дисплей с Full HD резолюция и поддържа LTE, въпреки че цената му е едва $199.

Не всичко обаче беше бюджетно. Вижте и флагманите на MWC 2015 на следващата страница.

 

Освен HTC флагмани имаше и от други компании. Само часове след тях Samsung представиха дългоочаквания Galaxy S6, който си има и идентичен като спецификации брат, но с извит от двете страни дислей Galaxy S6 Edge. Новите модели на корейците предизвикаха много разностранни мнения. Феновете на компанията са бесни, защото компанията е премахнала възможността за добавяне на microSD карта, смяна на батерията и водоустойчивите способности на S5. В същото време феновете на Apple потриват доволно ръце и се впускат в бясно сравнение, обвинявайки новите Galaxy модели в безпардонно копиране на дизайн и функции. Третата група хора, може би най-малка, оценява факта, че Samsung представи най-красивите смартфони в историята си.

 

 

Личните ми впечатления са, че визуална прилика наистина има, но усещането от Galaxy S6 и iPhone 6 е доста различно. Безспорно обаче е, че новите Galaxy модели впечатляват със списъка си със спецификации. Осемядрен Exynos чипсет, 3 GB DDR4 RAM памет, бърза вътрешна памет с 32, 64 или 128 GB капацитет и впечатляващи камери с бленда f/1.9 и резолюция 16 и 5 MP за основната и предната. Най-изненадващото обаче е, че сензорът за пръстови отпечатъци най-накрая настигна Touch ID на Apple и вече отключването отнема буквално секунда и не е нужно идиотско плъзгане на пръста по home бутона.

Себе си надминава и Sony с флагманския таблет Xperia Z4 Tablet. Когато го хванах в ръка за първи път, бях изумен колко тънък и лек е той. Реално той е тънък колкото iPad Air, но е с около 100 г по-лек от отрочето на Apple. Това не пречи да е водоустойчив, с топ характеристики и дизайн, който да оставя усещането за продукт от висок клас.

 

 

Флагманът при LG пък беше G Flex 2, който вече беше представен на CES. Той безспорно е сред най-интересните смартфони въобще, като е по-малък от предшественика си и идва с 5.5-инчов Full HD екран, 3000 mAh батерия и по-дискретна извивка на шасито. Това прави телефона по-лесен за използване и първия наистина практичен извит телефон, чиито спецификации отговарят на най-високите изисквания за флагман. Подробно ревю от “истинския” живот очаквайте след премиерата му у нас по-късно този месец.

 

 

Освен с умния си часовник Asus се представиха и с показания през януари на CES Zenfone 2. Телефонът има 5.5-инчов HD дисплей и се захранва от Intel Atom процесор, работещ на 2.3 GHz. Камерата, която Asus нарича PixelMasters камера, е с 13-мегапикселов сензор и бленда f/2.0. Компанията явно е горда с HDR функциите й, тъй като сред телефоните имаше специална инсталация, с която да бъдат изпробвани, като резултатите наистина не са лоши. Селфи камерата и тук е 5 MP и отново е с бленда f/2.0, която би трябвало да помогне за по-видими селфита в тъмни условия. Zenfone 2 е масивно, но удобно за ползване устройство благодарение на разположените на гърба му бутони за контрол на звука и възможността за отключване с почукване по екрана.

Другият телефон на този щанд, който видяхме само като макет, беше Zenfone Zoom, който обаче ще излезе на пазара чак в края на пролетта или началото на лятото. Той ще има 13 MP камера с 3x оптично приближаване в 11.95 мм шаси.

 

 

Вижте и кои бяха някои от по-нестандартните участници на MWC 2015 на последната страница.

Насред всички тези познати и до известна степен очаквани и стандартни устройства имаше и някои по-необикновени участници. Личният ми фаворит, който нямам търпение да сложа върху главата си, е HTC Vive. Хедсетът за виртуална реалност на тайванците е разработен в партньорство с Valve и впечатлява още на външен вид. Причината е, че всички странни неща по него представляват сензори, които ще ни позволят наистина да се потопим във виртуалната реалност. Това звучи изключително плашещо, но хлапето в мен се вълнува невероятно силно, особено след първите отзиви от западните медии, които са повече от позитивни.

 

 

Другото интересно явление, което най-накрая видях от първа ръка, е Firefox OS. Операционната система на Mozilla има за цел да работи еднакво на всякакви устройства, независимо от цената им. За целта всички приложения за нея са уеб-базирани и написани като стандартна уеб страница. Това се отнася включително за вградени приложения, като указателя, приложението за набиране на номера и калкулатора например. Концепцията е впечатляващо проста и изчистена, като е много вероятно именно Firefox OS устройства да са в основата на споменатото от Сундар Пичай и Марк Зукърбърг свързване на останалите жители на света.

Другото устройство, за което се говори отдавна, но успях да видя чак на MWC 2015, беше таблетът на Nokia. След като компанията продаде мобилната си дивизия на Microsoft, никой не очакваше потребителска електроника от нея. В края на миналата година обаче финландците представиха N1 - Android клонинг на iPad Mini, който ме остави с изненадващо приятно впечатление. Красив, макар и краден дизайн, добри спецификации и едно от първите устройства с Type C USB 3.1 вход.

 

Личната ми равносметка от Мобилния конгрес включва неща като хронично недоспиване, около 60 км изминати на територията на Fira Gran Via, няколко хиляди снимки, само десетина от които на хора със селфи пръчки, и неспиращо вълнение. Някъде там е най-лошо миришещият пресцентър, който съм подушвал, една от най-дългите опашки за влизане в метростанция, на която съм чакал, най-високата концентрация на селфи пръчки, която съм виждал, и най-неприятното сръчкване в ребрата, което съм изпитвал (с цел да не пипна Galaxy S6 Edge преди сръчкалия ме). Най-важното обаче е, че онова хлапе, което си разглобяваше играчките, дори не си е мечтало за подобно изживяване и вече нетърпеливо очаква Mobile World Congress 2016.

Как мислите, че се измерваше опашката за влизане в метрото след всеки от дните на MWC 2015? Споделете в коментарите.

Вижте и това забавно видео. След толкова четене имате нужда.

Тагове: