Марс е бил по-дъждовно и влажно място, отколкото учените смятаха досега, според ново проучване на древни, обърнати речни канали, които се простират на повече от 14 484 км в южния регион Ноахис Тера на Червената планета.

„Нашата работа е ново доказателство, което предполага, че Марс някога е бил много по-сложна и активна планета, отколкото е сега, което е толкова вълнуващо“, казва в изявление ръководителят на изследването Адам Лосекоот от британския Отворен университет.

Знаем, че Марс някога е бил влажна планета, откакто мисията на орбиталния апарат „Маринър 9“ от 70-те години на миналия век засне повърхността, покрита с пресъхнали речни канали. Тези канали са датирани отпреди повече от 3,5 милиарда години. Въпреки това каналите, издълбани в земята, не са единственото доказателство за течаща вода на Марс.

Когато тази вода се оттича или изпарява, тя оставя седиментни отлагания. Понякога ги виждаме в кратери, които някога са били езера, пълни с вода: Марсоходът Curiosity на НАСА изследва кратера Гейл, чийто централен връх е висок пет километра и е покрит със седименти.

В други случаи тези седименти са били положени върху речни корита. С течение на вековете седиментите са се втвърдили, докато речните корита и земята около тях са изветрели и ерозирали. Така седиментите, които са по-устойчиви на ерозия, са останали да стърчат като високи хребети. Днес геолозите ги наричат речни синусоидални хребети или, по-просто казано, обърнати канали.

Сега Лосекоот, който е докторант, е ръководител на откриването на огромна мрежа от тези канали в Ноахис Тера въз основа на снимки и данни, направени от камерата HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) и камерата Context на Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА, както и от лазерния алтиметър MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) на несъществуващата мисия Mars Global Surveyor.

Преди това на Ноахис Тера не е било обръщано необходимото внимание, тъй като в нея липсват по-класическите речни канали, които са по-очевидно доказателство за наличието на вода. Въпреки това, картографирайки мрежата от обърнати канали, Лосекоот осъзнава, че има много доказателства, че някога в региона е имало много вода.

„Изследването на Марс, особено на слабо проучен регион като Ноахис Тера, е наистина вълнуващо, защото това е среда, която до голяма степен е останала непроменена в продължение на милиарди години“, казва Лосекоот. „Това е капсула на времето, която записва фундаментални геоложки процеси по начин, който просто не е възможен тук, на Земята.“

Някои от обърнатите канали изглеждат като изолирани сегменти, които са оцелели под въздействието на стихиите в продължение на милиарди години. Други са по-непокътнати, образувайки системи, които се простират на стотици километри и са високи десетки метри.

Подобна широко разпространена мрежа от обърнати канали не предполага, че те са причинени от внезапни наводнения, твърди Лосекоот. По-скоро изглежда, че те са се образували при стабилни климатични условия за геологически значим период от време по време на прехода Ноахий-Хеспер, който е преминаването от една геологическа ера в следващата преди около 3,7 милиарда години.

Това, което е особено интригуващо, е, че най-вероятният източник на вода, който е образувал тези обърнати канали, са валежите - било то дъжд, градушка или сняг. Всъщност, като се има предвид размерът на мрежата от обърнати канали в Ноахис Тера, в този район на Марс може да е имало много дъждовни дни в топъл и влажен климат.

Това е още едно доказателство, че Марс някога е приличал повече на Земята, отколкото на студената и безплодна пустиня, която е днес.

Снимка: Unsplash/NASA/JPL/University of Arizona

Виж още: Адаптиране или изтриване: Може ли мястото за съхранение в мозъка ви да свърши?

 

Още от HiEnd