Влизате в Google – всичко изглежда съвсем спокойно и нормално за разлика от тази безумна тенденция да търсите информация и за най-дребното нещо в TikTok или в YouTube и хора с модифицирани гласове и еднакви песни да ви заливат с допълнително съдържание, преди да стигнат до есенцията на въпроса. И така – в Google резултатите на вашето търсене просто се появяват, подредени според съответния алгоритъм, вие избирате върху кой линк точно да кликнете. Разбира се, ако не търсите нещо полу- (или съвсем) забранено, би трябвало да очаквате тези резултати да са съвсем сигурни. Оказва се обаче, че има голям проблем и когато търсите дори най-обикновената услуга, трябва да обърнете внимание на линковете, върху които смятате да кликнете.
Поредната измама, която желае да ви привлече, включва услугата Google Sites. В същността си тя ви позволява да създадете уебсайт с персонализиран URL адрес.
Проблемът е, че по този начин става възможно недоброжелателите да създадат „фалшив“ уебсайт, който изглежда зловещо подобен на истинския, с цел да ви накарат да влезете в техния вместо в истинския. Интересното е, че понеже става въпрос за услуга на Google, този сайт се появява на доста предна позиция – разбира се, не на първа или втора, но е съвсем възможно да заеме трета. Миг невнимание и сте кликнали върху резултата, който съдържа sites в името си. След това всичко е ясно – въвеждате данните си за вход в огледалния сайт и групировката зад него получава достъп до акаунта ви.
Google Sites е само един от многото начини за създаване на фалшиви уебсайтове, така че проблемът не е присъщ на Google. За да се предпазите, си спомнете старото правило, че уеб адресът по никакъв начин не трябва да бъде странен и не трябва да сте кликнали на него от случаен източник. Преди да се доверите, проверете дали сайтът е „защитен“ – сайтовете със сертификат за слой със защита (SSL) имат малък символ на катинар в URL лентата.
Винаги можете и да попитате Google дали резултатът, който ви е показал, е легитимен. Най-често грешката лъсва на мига.
Третият трик е да не се доверявате прекалено бързо на линкове, които съдържат странни знаци в тях.
Не на последно място – имайте едно на ум и с Google Ads. Те обикновено излизат високо в резултатите от търсенето и се опитват да съвпаднат с това, от което се интересувате. Тези уебсайтове обаче често не са свързани с официалния сайт, който търсите, и което е по-лошо от загубата на време, те също могат да ви отведат до фалшиви страници.
Снимки: Unsplash
Виж още: Google с предупреждение за AI-генерирано съдържание за финанси и здраве