Днес Android вече е доста сериозна игрална платформа. Растящата популярност на мобилната операционна система доведе до истински бум в разработката на гейм заглавия, предназначени за нея, а дори и на някои специфични хардуерни устройства като злополучната Android конзола OUYA и не толкова злополучния Nvidia Shield.

Но докато този клас продукти са проектирани специално за една-единствена функция – за игри, повечето масови Android устройства са с много по-универсално предназначение. Множеството функции, които те предлагат, обаче понякога не позволяват да получите максималното, на което е способен вашият смартфон или таблет по отношение на игрална производителност. За да избегнете този проблем, можете да прибегнете до редица оптимизации на Android. В уеб ще откриете много и разнопосочни съвети по този въпрос, много от които влизат в противоречие един с друг. В опит да внесем известна яснота по въпроса ето накратко едно бързо ръководство за гейм оптимизация на Android.

 

Малко теория

Една от големите заблуди по отношение оптимизацията на Android с цел подобряване производителността на операционната система идва от преките сравнения с популярния Windows. По-конкретно те касаят разликите в начина, по който тези две операционни среди управляват системните ресурси и по-точно наличната RAM. Оперативната памет е от критично значение за бързодействието на всяка една хардуерна платформа и в зависимост от това, колко добре (или колко зле) се справя системният софтуер с мениджмънта й, вашето устройство може да изглежда пъргаво и светкавично реагиращо или бавно и тромаво.

При Windows основното правило по отношение управлението на оперативната памет гласи: „Колкото повече – толкова повече“. Иначе казано – с колкото повече свободна памет разполага операционната система за зареждане на приложения, толкова по-добре работят те, а и устройството като цяло. Още повече, както може би знаете, при запълване на наличната (и светкавично бърза RAM) Windows започва да прави обръщения към твърдия диск, който обаче е значително по-бавен.
При Android обаче нещата стоят по съвършено различен начин. Операционната система на Google е така проектирана, че да зарежда колкото може повече приложения в оперативната памет на устройството. По този начин при последваща заявка от страна на потребителя за използване на често стартирано приложение то е налично мигновено, почти без забавяне.

Много ръководства за оптимизация на Android обаче препоръчват използването на апликации, известни като Task Killers („Убийци“ на задачи). Тяхната функция е да следят за заредени в оперативната памет приложения и да ги премахват от там автоматично, като по този начин се предполага, че освобождават системен ресурс за използване от други апликации като например винаги жадните за още RAM игри.

 

 

 

Крайният ефект от използването на подобни инструменти обаче е спорен. От една страна, терминирането на буферираните в паметта приложения действително освобождава системен ресурс, но само временно, тъй като Android почти веднага отново ще ги зареди в един последващ момент. От друга, повечето Task Killer-и са така проектирани, че да стоят заредени постоянно в оперативната памет на устройството и да следят непрекъснато за „ненужни“ задачи, които да премахнат. В резултат те също консумират системни ресурси – заемат памет, натоварват процесора, а в крайна сметка и съкращават живота на батерията. Крайният резултат обикновено не е подобрена работа на съответното устройство, а същото или дори леко понижено бързодействие.


Какво все пак да се прави?

Използването на автоматизирани приложения за „оптимизация“ привлича потребителите най-вече с това, че обещава подобрена производителност с едно натискане на бутон. Уви, както вече отбелязахме, тези обещания рядко се сбъдват на практика. За да оптимизирате работата на вашето Android устройство, ще трябва да се потрудите малко повече.
Например можете да редуцирате до минимум или напълно да изключите ефектните, но натоварващи системата анимирани менюта и фонове.

 

 

 

Тапетите са по-лесни за деактивиране, но за да промените настройките за системните анимации, ще трябва да се „заровите“ малко по-дълбоко в менютата на Android. Първо включете така наречените „Опции за разработчици“ (Developer Options). Ще ги откриете в секцията „About phone/device” (“За телефона/устройството“) към края на менюто с настройки (Settings).

След като ги включите, ще получите достъп до някои специфични функции на вашия смартфон или таблет. Секцията, която управлява анимациите, се намира в самия край на „Опциите за разработчици“. Потърсете Window animation scale, Transition animation scale и Animator duration scale. От тези три функции можете да регулирате интензитета на всеки от видовете системни анимации или да ги изключите напълно. До момента, в който опцията Developer Options е активна, анимациите ще са изключени. Ако желаете да ги активирате отново, просто премахнете отметката от „Опции за разработчици“.

 

Какво още?

Огледайте списъка с инсталирани върху вашето устройство приложения и премахнете тези от тях, които не използвате. Много смартфони и таблети с нестоков (модифициран) Android например идват с предварително инсталиран браузър. Ако предпочитате вместо него да използвате Google Chrome, безпредметно е да оставяте и двете апликации – просто деинсталирайте тази, от която нямате нужда.
Обръщайте особено внимание на рейтингите и впечатленията, споделени от другите потребители в Google Play. В софтуерния магазин на компанията ще откриете десетки приложения, изпълняващи едни и същи или сходни функции, но не всички са еднакво добри в работата си! Едни от тях са по-добре написани и оптимизирани, така че да консумират минимално количество системи ресурси, в това число оперативна памет, процесорно време и енергиен заряд. Подбирайте само най-доброто за вашия смартфон или таблет!

Следете за особено „лакоми“ за ресурс приложения и ги деактивирайте или най-добре ги заменете с по-добре оптимизирана алтернатива. От особено голяма полза в това отношение ще ви е апликация, като Watchdog Task Manager, която предлага инструменти за подобен мониторинг.
Докато играете, също така е добра идея да изключвате всички ненужни системни функции – например вградените Bluetooth, GPS или Wi-Fi модул.

Ако се чувствате достатъчно уверен в знанията си за Android, можете да замените фирмената (модифицирана) версия на операционната система с потребителска (custom ROM). Много такива алтернативи, като CyanogenMod и Slim Bean, са значително по-добре оптимизирани от фирмените варианти, които идват предварително инсталирани с вашия смартфон или таблет. Те също така са и по-енергоефективни и осигуряват по-дълъг живот на батерията.

 

 

 

На финала, за да си осигурите максимално добро игрално преживяване с Android, можете да помислите за подходящ гейм аксесоар за вашето мобилно устройство. Добавянето на хардуерен контролер, като MOGA Pro например, ще ви осигури много по-удобни и интуитивни опции за управление на любимите ви игрални заглавия. Инвестицията в мобилно зарядно устройство (т.е. допълнителна външна батерия) пък може да ви осигури много по-дълги часове забавления.

Днес повечето мобилни устройства са изумително мощни, но уви, има още много какво да се желае по отношение качеството на звука от вградените им говорители. За да се насладите максимално на игрите с вашия смартфон или таблет, не е зле да го съчетаете с качествени слушалки – на пазара се предлагат някои наистина страхотни модели, в това число и безжични.

Тагове: