Gallery "4881"
Програмното обучение на роботи е тежък и сложен процес, отнемащ време. Много специалисти смятат, че обучението на роботи, чрез демонстриране на нови умения, може да ускори процеса и да позволи на машините да изпълняват още по-сложни задачи. Изследователи в университета Станфорд вече са създали подобна система за роботи хеликоптери. Този метод позволява на робота да изпълни сложни въздушни маневри, за по-малко от 30 минути, като просто анализира видеозапис на триковете.За прости въздушни маневри, учените могат да програмират специфични команди, които трябва да се изпълнят от човек. Но по-сложната въздушна акробатика, изисква много по-комплексен и адаптивен подход. Един порив на вятъра или малко изменение от стартовата позиция на хеликоптера може тотално да наруши полетния план, ако не се отреагира с незабавни корекции в на момента. С новия подход роботът може да направи промени по време на полет, защото не е ограничен от специфична серия команди. Това може да помогне на автономни хеликоптери да се справят с предизвикателства в реално време, като кацане върху неравен терен или полет при рязко променящи се климатични условия.
Обучението започва като човек демонстрира нов трик с хеликоптер с дистанционно управление. Докато експертът повтаря маневрата, един от изследователите натиска бутон, който маркира началото и края на всеки опит. Експертът трябва да повтори маневрата около 10 пъти, за да може фините отклонения да бъдат елиминирани и софтуерът да изчисли идеалната траектория. Софтуерът внимателно анализира всеки видеоклип, за да може да сравни различните опити. Накрая софтуерът създава високо акуратен аеродинамичен модел на маневрата, която по-късно автономният хеликоптер робот да използва за полетния си план.
С всеки опит роботът учи как да усъвършенства маневрата. На скорошни демонстрации в Станфорд, автономен хеликоптер робот е използвал този подход, за изпълнението на множество сложни трикове, включително лупинги с пируети и сложна въртелива маневра на заден ход известна като Ураган. Екипът дори е демонстрирал особено сложна каскада, в която хеликоптерът виси във въздуха с опашка надолу, докато носът се клати напред-назад, като обърнато махало. Подобен трик е бил невъзможен за изпълнение, използвайки фиксирано програмиране и представлява впечатляващо постижение в сферата на роботиката.
Текст: Михаил Гужгулов
Коментари (0)