Денят, в който роботите ще оперират сами пациенти в опасни ситуации или в отдалечени места, като на бойното поле или в Космоса, наближава, пише "Сайънс дейли".

Инженерите от Университета "Дюк" смятат, че резултатите от лабораторните им тестове представляват първите реални стъпки към постигането на футуристичните роботизирани клиники. Освен това разработената от тях технология ще може веднага да направи много медицински процедури по-безопасни.

В експериментите си инженерите използвали не особено сложен робот, чиито очи използвали нова триизмерна ултразвукова технология, разработена в "Дюк". Програма за изкуствен интелект служела за мозък на машината, като снемала триизмерна информация в реално време и подавала точни команди към робота.

Начинанието се оказало неочаквано успешно. Роботът трябвало да проведе катетри в изкуствени кръвоносни съдове - имитация на реална операция на човешко тяло. Системата отчитала наличната информация правилно и бързо и реагирала адекватно на проблемите.
Ръководителят на екипа Стивън Смит смята, че успехът им е доказателство, че този начин на извършване на медицински операции има бъдеще. "Като се има предвид, че постигнахме такива резултати с един съвсем опростен робот и базисна програма за изкуствен интелект, можем лесно да си представим как скоро технологията ще напредне до такава степен, че роботите ще могат да оперират хора без намесата на лекари", смята той.

От в. Класа

Тагове: