Микробиолозите от института Карл Воуз в Калифорния са открили, че някои архибактерии изпадат във вцепенение при контакт с вируси. Подробности за този механизъм са публикувани в списанието mBio.

Архибактериите Sulfolobus islandicus, както се оказва, остро реагират на присъствието на вируси. Усещайки вируса SSV9, те един вид заспиват, преставайки да се движат, растат и размножават. По този начин те се защитават от възможно инфектиране дори в случаите, когато вирусът се намира в неактивно състояние. Тази защита е опасна за самите бактерии – те могат да прекарат в спящо състояние от 24 до 48 часа, след което, ако вирусът все още не е изчезнал, загиват. Според микробиолозите обаче бактериите правят „избор“ - с оглед еволюцията е по-добре да загинат, отколкото да предадат инфекцията напред.

 

 

Sulfolobus islandicus притежава лесно адаптираща се имунна система. Те усещат присъствието на ДНК на вируса, намират у себе си онези фрагменти от ДНК, които съответстват на вируса, и ги изключват, изпадайки в летаргия. Онези бактерии, които нямат подобно свойство, се заразяват, загиват и предават вируса на други бактерии. Това откритие, според микробиолозите, показва колко малко знаем за връзките между бактериите и вирусите и още колко много ни предстои да разберем.