Когато Земята изстине, Слънцето угасне, а цялата Вселена изглежда коренно различно, човешките часовници няма да са изостанали нито с една секунда! Ако хората все още съществуват, разбира се. Няма никаква шега - за такава сериозна модификация на своите часовници съобщават инженерите от известния американски Национален институт по стандарти и технологии (NIST). Затова следващия път, когато видите в настройките на Windows часовника синхронизация с техния сайт time.nist.gov, не се колебайте да го изберете!


Разбира се, най-точният хронометър на планетата не представлява механична комбинация от пружини и колелца, нито пък някаква електронна платка. Отчитането на неумолимия ход на времето става благодарение на група атоми стронций (химичен елемент с пореден номер 38), приковани в капана на сноп лазерни лъчи. Атомите на стронция се колебаят между две съседни енергетични нива, прескачайки от едно на друго цели... 430 трилиона пъти в секунда! И всяко колебание се отчита чрез измервателните лазери.



Според думите на разработчиците тези нови технически постижения правят това устройство с 50% по-надеждно и с три пъти по-точно от предишните. Изчисленията показват, че за да се получи една секунда отклонение в работата на "вечния часовник", са необходими повече от 15 милиарда години! Това е толкова трудно представим период от време, че... за сравнение - според днешната наука преди 15 милиарда години Вселената все още не е съществувала.



Невероятната точност ще улесни работата в множество научни области, дори неочаквани такива - като геология и тектоника на плочите. Както благодарение на Айнщайн е известно - ходът на времето се забавя с увеличение на гравитацията. Затова слабите аномалии в гравитационното поле на Земята, свързани с различната плътност и дебелина на земната кора в различни зони, ще се откриват с помощта на такива часовници. Стига да са достатъчно точни. А те са толкова уникално и невероятно прецизни, че можем да дадем следното замайващо сравнение. Уредите, използващи рекордно точните уреди, ще могат да отчетат разликата в гравитацията на ябълка, която вдигате от масата и поставяте на главата си. Уникално, нали?


За разлика от неповторимия часовник на NIST този на Apple жъне доста пазарни успехи, макар и да е доста по-неточен.
Вижте колко бройки е продала компанията само за броени дни!