Учени откриха най-древните камъни в света. Находката е направена на брега на залива Хъдсън в Квебек, Канада, съобщи списание Science, цитирано от РИА Новости.

Те са на възраст 4 280 000 000 години, което е с 250 милиона години повече от най-старите известни до момента камъни.
Това означава, че камъните са се образували само 290 милиона години след образуването на самата планета Земя.

Съгласно съвременните представи на геолозите нашата планета е на около 4,54 милиарда години и откриването на тези камъни ще помогне за получаване на нови сведения за произхода на Земята.
Досега за най-стари се смятаха гнайсови скали също в Канада, на възраст 4,03 милиарда години.

Авторите на откритието са от Университета на Квебек в Монреал, Университета Макгил и вашингтонският Институт "Карнеги".

Възрастта на камъните, наричани "псевдоамфиболити", е определена чрез измерване на количеството на радиоактивния елемент неодим 142 и на самария.
Методът за датиране чрез неодим се използва изключително рядко. Това се дължи на факта, че периодът на полуразпад на неговите изопоти са 6,7x1018 и 2,29x1015 години, поради което този метод работи само за образци на солидна възраст.

"Нашето откритие отваря вратите към по-нататъшното изучаване на тайните на най-древната история на Земята. Геолозите вече получиха нова отправна точка за изследване на това кога и как се е появил животът, каква е била атмосферата и кога се е оформил първият континент", заяви водещият автор на изследването Джонатан О'Нийл от Университета Макгил.
Учените смятат, че намерените камъни са останки от най-първата земна кора.
Според тях находките ще помогнат за уточняването на процеса на възникването на планетата.
Така например изследователите твърдят, че някои характеристики на камъните сочат, че по време на образуването им на Земята вече е имало вода (за точното време на възникване на водата продължават да се водят ожесточени спорове).
Освен това по камъните може да се определи температурата на повърхността на Земята във въпросната епоха.

Тагове: