Компанията eGenesis установи нов рекорд за модифициране на геном, целенасочено променяйки с помощта на техниката CRISPR/Cas9 повече от 60 гена в свински ембрион. Това е било направено за деактивиране на ендогенните вируси (явяващи се неотменна част от генома), които се считат за едни от главните рискове при трансплантацията на органи.

 

Генетиците са успели да „орежат“ около 62 гена, съответстващи на ендогенните ретровируси у свинята. Това е 10 пъти повече от всички регистрирани опити с животински геном досега.
Джордж Чърч, генетик от Харвардското медицинско училище и съосновател на компанията, разкри част от работата им на семинар в Националната академия на науката в САЩ, премълчавайки информацията за това какви гени точно са променени, с условието, че по-късно всички резултати ще бъдат официално публикувани.

 

Компанията eGenesis e създадена с цел производство на човешки донорски органи на основата на свински органи, преминали през генно модифициране. Основателите на компанията планират максимално да поевтинят технологията за получаване на генно модифицирани организми.

Дженифър Дудна – един от разработчиците на технологията CRISPR, е впечатлена от работата на колектива, като според нея, ако постижението на eGenesis се потвърди, то технологията им ще бъде невероятно полезна за синтетичната биология в направлението за включване и изключване на гени в сложните организми.