Космическият телескоп на NASA “Kepler” откри в съзвездието Лира звезда с възраст над 11 милиарда години. Освен това в нейната система са налице поне пет екзопланети, сходни по размери с тези на Земята. От своето откритие учените, свързани с проекта Kepler, правят много интересен извод:

„Ние доказахме, че планетите с размера на Земята са се формирали в продължение на по-голямата част от историята на Вселената, която започва приблизително преди 13.8 милиарда години. Това дава шанс някъде в галактиката да съществува наистина доста древна форма на живот“, казват астрономите.

 

Звездната система е наречена Kepler-444 и се явява уникална – тя е призната за най-близката до нас система, намира се само на 117 години от Земята, а звездата й може да се види дори с бинокъл. Освен това Kepler-444 се явява доста сложна система – около звездата са разположени не само 5 планети, но и още две малки светила – червени джуджета. Последните се намират доста далеч от центъра на звездната система и извършват една обиколка около централната звезда за приблизително 430 години. Самата звезда по своите характеристики наподобява умалена версия на Слънцето и е една от най-старите (според астрономите възрастта й е 11.2 милиарда години).

 

Планетите от Kepler-444 са доста сходни по размер с нашите „съседи“ Марс и Меркурий, но така или иначе на тях едва ли има живот, тъй като са разположени доста близо до своето светило – извършват една обиколка около него само за седмица и температурата на повърхността им е изключително висока.

Учените не отхвърлят и предположението, че системата може би е възникнала извън пределите на нашата галактика, тъй като се намира в пределите на звездния куп Арктур, който вероятно се явява остатък от древна галактика спътник, погълната от Млечния път.