Астрономи от Европейската южна обсерватория ESO успяха да докажат наличието на необяснимо поведение при някои звезди, подобни на нашето Слънце. Това става ясно от две статии, публикувани в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Става въпрос за последния етап от развитието на светилата, когато те се превръщат в червени гиганти. По това време техният диаметър се увеличава многократно, а яркостта им пада. Обичайно при този тип обекти се наблюдава и пулсиране, което се отразява на тяхната яркост.
Част от пулсациите съвпадат с познанията, които имаме за процесите, произтичащи в звездите. Около една трета от всички наблюдавани слънцеподобни светила обаче през този етап от развитието си започват да пулсират с много по-дълги колебания, понякога достигащи до пет години.
Причината за тези колебания до момента не е известна. В рамките на новото изследване учените са използвали гигантския комплекс от телескопи VLT и в резултат са успели да съберат достатъчно статистически данни, за да твърдят, че никоя съществуваща теория не позволява да бъдат обяснени колебанията.