Името Ерик Вернкуист по всяка вероятност не ви говори нищо. Но не така стои въпросът, ако прибавим в информацията и Crazy Frog. През 2009 г. Вернкуист пуска анимационната сензация в нищо неподозиращия свят. Френетичната жаба, препускаща през градските пейзажи, се превърна в емблематична визуализация от онова време, но последното начинание на Вернкуист показва завиден напредък в уменията.
В новия си късометражен филм, озаглавен ONE REVOLUTION PER MINUTE (Една революция на минута), Вернкуист рисува едно много по-различно платно: спиращо дъха изображение на достигането на човечеството в Космоса и как може да изглежда бъдещето ни отвъд Земята. Този филм с продължителност малко над шест минути показва прехода на шведския аниматор от изкривените градски пейзажи на Crazy Frog към сложните панорами на космическото пространство.
Филмът безпроблемно съчетава каприз с реализъм, докато ни отвежда на борда на SSPO Esperanta. За почитателите на класическата научна фантастика, Esperanta напомня на колосалните въртящи се космически станции от филми като "2001: Космическа одисея". Тези станции използват центробежната сила, за да симулират гравитацията - действие, което Вернкуист пресъздава както с научна точност, така и с поетичен лиценз. Вернкуист казва, че е направил късометражния филм, за да изследва "очарованието си от изкуствената гравитация в Космоса".
Измисленият планетарен орбитален апарат с радиус около 450 метра се върти с един оборот в минута, като създава изкуствена гравитация от около 0.5 g по протежение на главната си палуба, както обяснява Вернкуист на страницата си в YouTube.
Esperanta изглежда като нещо повече от космическа станция - тя е луксозен лайнер на звездите. Зрителите могат да видят сцени на станцията в орбита около Земята, Луната, Марс, Сатурн и Нептун. В края на филма пристига изненадващ космически кораб, който отвежда Esperanta на приключение отвъд нашата Слънчева система. Очарован от получените в резултат на това светлина и сенки, той изключва по-голямата част от изкуственото осветление и оставя само естествената светлина да осветява интериора. Вернкуист пише: "Тъй като това направи мястото да изглежда доста безлюдно, ми беше интересно да си представя, че някой е сам на борда..."
За тези, които копнеят за още от уникалния разказ и визуалното майсторство на Вернкуист, портфолиото му съдържа скъпоценни камъни като късометражния научнофантастичен филм Wanderers от 2014 г., музикалния клип към Gosh на Джейми XX (в който за кратко се появяват въртящи се космически станции около Марс) и сюрреалистичния A Warm Place, който изобразява страховито високи и объркващо празни жилищни сгради.
Снимки: YouTube
Виж още: Учените предлагат закон за еволюцията на всичко във Вселената