Астрономите може би успяха да потвърдат теория, която е на почти 40 години, съобщават от Space.com. През 1975г. Физикът Кип Торн (Kip Thorne) и астрономът Ана Зитков (Anna Zytkow) правят предположение за съществуването на странни обекти, които са хибриди между червени супергиганти и неутронни звезди – свръхплътни останки от експлозия на супернова. Предполагаемите обекти, наречени на имената от учените Thorne-Zytkow (TZO), най-вероятно са се формирали, когато червен супергигант е погълнал близка неутронна звезда, която достига до ядрото му. TZO изглеждат като обикновени червени супергиганти, подобно на Бетелгейзе (съзвездие Орион), но според теорията се различат по химическите следи, които оставят.

 

Откритието е направено от Емили Льовек (Emily Levesque) и екипът й от Колорадския университет (Боулдер). Първата открита ZTO е звезда, наречена HV 2112, се намира в Малкия Магеланов облак (неправилна галактика джудже в съзвездието Тукан на около 200 000 светлинни години от нас). Учените са използвали 6.5-метровия телескоп Магелан в Чили, за да изучават светлината, излъчвана от HV 2112. Открили, че тя е богата на рубидий, литий и молибден – елементи, които били предвидени от теорията за TZO (те могат да бъдат открити и при нормалните червени гиганти, но не в толкова високо количество).

 

Въпреки че новите данни съвпадат с теорията отпреди 40 години, учените все още не бързат да дадат финалната си дума: „Разбира се, може и да грешим“, коментира Филип Масей (Philip Massey) от обсерваторията Лоуел, Аризона. „Има леки разминавания между това, което сме открили, и предвижданията на теорията. Не трябва да забравяме, че тя е на много години, но се надяваме, че откритието ни ще доведе до допълнителна работа по нея.“

Откриха две уникални планети - най-голямата и най-старата сред обитаемите