В началото на тази статия искам да си призная нещо: не се справям добре на бизнес събития с много хора. Ужасяващото за един интроверт усещане, че се налага да общуваш и  да завързваш нови контакти, а старите да затвърждаваш, ми е изключително познато. Ако и вие сте от този тип хора, но все пак ви се налага да пътувате и да присъствате на събития, където харизмата и общуването са от ключово значение за бизнеса, този материал е специално за вас.

 

Защо е важна харизмата?

Ако трябва да отговорим на този въпрос стегнато и кратко, то харизмата е важна най-вече защото е важно присъствието. То може да бъде силно и забележимо, а може да бъде и слабо и невзрачно. Истината е, че хората биват привлечени към онези, които присъстват категорично и – най-просто казано – забелязваш, че са там, когато ги има. Присъствието привлича хората към вас, но също така ги кара да повярват на това, което им казвате, на вашата „мисия“, така да се каже, с която сте отишли на събитието. Харизмата е обвързана с успеха толкова тясно, сякаш са деца на една и съща майка – така, както хората много често решават да следват не идеята, а лидера. Затова харизматичността на събития, от които можем да завържем нови и да затвърдим стари бизнес контакти – а също така да представим свой нов проект, идея и да промотираме бизнеса си по начин, който е възможен само и единствено пред истинска, жива аудитория, с жив контакт. Ако именно това ви плаши и притеснява, ето няколко начина, по които можете да преработите вътрешно присъствието си на бизнес партита и събития, за да постигнете истинско свързване с хората.

 

 

 

Вдъхновете се за контакт

За да преодолеете стеснителността и да не се свивате по събития, първо трябва да намерите начин да зародите в себе си желанието за свързване с другите. Това може да е доста сложно, особено, когато става дума за общуване с непознати хора – да се „пречупиш“ и да се доближиш до тях, да бъдеш център на внимание, макар и за малко и да умееш да срещаш погледа им без никакво притеснение. Има няколко лесни техники  да се вдъхновите за контакт. Една от тях е да мислите за хората не като за хора, а като истории, облечени в човешка кожа. Всеки крие своята история и, подобно на книга, зад привидно обикновената или дори непривлекателна корица може да откриете истинско съкровище от знания и интересни факти. Никога не знаем кой човек, който срещаме, може да промени живота ни изцяло – било то като приятел, като бизнес контакт, като бъдещ партньор в работата или просто като някой, който ни дава прекрасна идея за следващия ни проект. Знанието, вдъхновението и контактите на всеки от околните са там, напълно достъпни за вас – необходимо е само да поискате да ги достигнете и да направите крачката да се свържете с „библиотеката“, която представлява всеки един от тях.

 

Забавлявайте се

Ето една малка тайна: когато се вземете прекалено насериозно, всичко става много по-сложно, по-сиво и по-трудно. Сериозността, разбира се, не е лошо нещо сама по себе си и всички имаме нужда от нея в работата си, за да можем да изпълним задачите си напълно отговорно и коректно, но специално на събития, тя може да бъде много спъваща. В контактите с други хора е много важно да изхвърлите през прозореца строгото, сериозно отношение и да включите на режим „Забавление“. Не става дума, разбира се, да се правите на комедиант, но пък какво пречи да се пошегувате няколко пъти, да споделите нещо от личния си живот и да се свържете на едно изцяло човешко ниво с този срещу вас? Чувството за хумор е много ключово за „отварянето“ към другите, особено когато тези други са доста хора, събрани на едно място, познати и непознати. С една дума, не всичко е бизнес и разговорите трябва да се разнообразяват с леки шеги, прост разговор за общи неща, които вълнуват всеки човек – другото се случва с голяма лекота.

 

 

 

Когато сте там, бъдете там

На събития е важно наистина да сте там. Ще кажете: е нали съм отишъл? Но физическото присъствие не е достатъчно. Замислете се: колко време от прекараното там отделяте, за да гледате в телефона си? Да цъкате Facebook, да си проверявате мейла и въобще, да бъдете вторачен в малкия екран вместо наистина да сте там, присъствайки с очи, уши и съзнание на мястото, където сте отишли. Теорията, че интровертите се „крият“ в смартфона си като спасение от общуване, което не искат да провеждат, е напълно вярна. Необходимо е просто да забравите за малко, че имате смартфон и да контактувате напълно „в мига“ и без дигитални помощници.

 

Концентрирайте се в общуването

Ако ви е трудно да общувате концентрирано и да слушате с внимание без да се разсейвате думите на събеседниците си (дори на моменти да ви стават скучни), можете да използвате известен трик. На всички ни е ясно, че паметта е палаво нещо, което понякога ни изневерява и в най-простите неща – например, когато някой ни се представи, понякога след 10 секунди името му е излетяло от главата ни. Направете съзнателно усилие да запомните това, което чувате, като го повторите веднъж, след като сте го чули. Съвсем просто: „Здравейте, аз съм, Лазар.“ – „Приятно ми е да запознаем, Лазар“. Повтаряйки името, вие го затвърждавате в паметта си, а човекът отсреща се чувства доста по-специален от вашето отношение. По същия начин можете да процедирате с имена на фирми, имена на проекти, разработки, с всичко, което човекът отсреща ви казва и което очевидно е важно за него – именно затова той ви го казва, а вашата задача е първо да го запомните, а после да го преработите в съзнанието си така, че то да бъде полезно за вас.

Хората на Ню Йорк: един проект за човечността

Тагове: