Ново откритие при леките органични материали ни показва възможна употреба на изкуствено създадени мускули. Китайските учени смесват кристален органичен материал с полимер и така той става по-гъвкав. Те съобщават за своите открития в ACS Central Science, демонстрирайки доказателство за концепцията, като използват новосъздадения материал, за да накарат кукла от алуминиево фолио да се сгъва.

Има много изследвания за разработване на по-добри изкуствени мускули - материали, създадени от човек, задвижващи механизми или подобни устройства, които имитират свиването, разширяването и въртенето, характерни за движението на естествения мускул. Те биха могли да имат куп приложения в браншове като: роботи, протези, екзоскелети, играчки, електроника, превозни средства, малки медицински устройства и други. Повечето са настроени да реагират на електрически полета, промени в температурата и промени в налягането на въздуха. Проблемът е, че изкуствените мускули обикновено тежат повече, отколкото им се иска на учените, и не реагират достатъчно бързо.

Китайските изследователи използват мембрана като талия на кукла, изработена от алуминиево фолио. След това те излагат куклата на изпарения от етанол. Мембраната се свива в отговор, което кара куклата да седне. Мембраната се отпуска, когато парите вече не присъстват, и куклата се отпуска назад. Учените са били в състояние да повторят този процес няколко пъти. Те предполагат, че порите се разширяват при свързване с молекули в газа и това е причината за свиването.

Вижте още: NASA с едра новина за следващия човешки крак, който ще стъпи на Луната!