Шефът на Nvidia Дженсън Хуанг обсъди предимствата на изкуствения интелект и заяви, че сега той е ключов компонент за развитието на графичните възможности. „Вече не можем да правим компютърна графика без изкуствен интелект“, каза Хуанг, говорейки наскоро на конференцията Goldman Sachs Communacopia + Technology.

„Изчисляваме един пиксел, правим извод за останалите 32. Искам да кажа, че това е невероятно развитие“, продължи Хуанг. „И така халюцинираме, ако щете, останалите 32 и това изглежда времево стабилно, изглежда фотореалистично, а качеството на изображението е невероятно, производителността е невероятна.“

Въпреки че разходите за енергия при използването на изкуствен интелект често се изтъкват като един от различните му недостатъци, Хуанг твърди, че използването му за изчисляване на части от изображението вместо това спестява енергия в сравнение с директното създаване на изображението.

„Количеството енергия, което спестяваме, не е малко - изчисляването на един пиксел отнема много енергия“, добавя Хуанг. „Това е изчисление. Изчисляването на останалите 32 пиксела отнема много малко енергия и може да се направи изключително бързо.“

Nvidia използва генерирането на изкуствен интелект в мощната си технология DLSS, която повишава производителността чрез генериране на допълнителни кадри с изкуствен интелект. Миналата седмица научихме повече за това как Sony прилага подобна идея с PSSR AI upscaling в току-що представения PS5 Pro.

ИИ често е критикуван за енергийните си разходи, особено при все по-широкото използване на публично достъпни големи езикови модели (LLM) и инструменти за генериране на изображения като ChatGPT и Copilot. Въпреки това Хуанг заяви, че „повишаването на производителността“ при използването им за генериране на код е „просто невероятно“.

„Днес в нашата компания няма нито един софтуерен инженер, който да не използва генератори на код“, казва Хуанг. „Дните, в които всеки ред код се пишеше от софтуерни инженери, са напълно отминали. Идеята е, че всеки от нашите софтуерни инженери ще има за съдружник дигитални инженери, които ще работят с него 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата - това е бъдещето.“

Снимка: Unsplash

Виж още: Учените могат да постигнат невъзможното: да видят гравитацията