През следващата седмица Фондацията за история на видеоигрите (VGHF) за първи път ще предостави на обществеността своята цифрова библиотечна система.
Първата публична версия на библиотеката ще стартира на 30 януари, като ще предлага цифров достъп до някои от „вълнуващите специални колекции“ на Фондацията.
„След години на събиране, каталогизиране и дигитализиране на материали, свързани с историята на видеоигрите, VGHF най-накрая отваря виртуалните врати на своята библиотека - където и да се намирате“, се казва в изявление на Фондацията.
Новината беше съобщена с изображения с висока резолюция, включващи флаери на аркадни игри Donkey Kong и Final Fantasy 7.
Макар да казва, че планира да „запази подробностите за голямата премиера“, VGHF заявява, че библиотеката ѝ включва „невиждани досега материали за разработване на игри“ и „произведения на изкуството, прес-комплекти и рекламни материали от емблематични видеоигри“.
Тя също така заявява, че ще има достъп до повече от 1500 излезли от печат списания за видеоигри, които ще могат да се търсят изцяло по текст.
VGHF е създадена през 2017 г. от специалиста по запазване на игри и историка Франк Чифалди. Оттогава насам той създава обширна колекция от материали, свързани с видеоигри, като целта е да се каталогизира, дигитализира и съхрани историята на видеоигрите.
Фондацията с нестопанска цел разчита на дарения, за да изгради своите архиви. „Благодарение на вашата подкрепа ние създадохме мощен инструмент за изследване на историята на видеоигрите“, се казва в съобщението. „Нямаме търпение да разгледате за първи път това, което сме направили.“
През октомври VGHF разкритикува отказа на Службата за авторско право на САЩ да предостави освобождаване, което би позволило на изследователите да получат дистанционен достъп до видеоигри, които вече не са в продажба. Мрежата за запазване на софтуер, подкрепена от VGHF, подаде петиция до Службата за авторско право на САЩ, която би позволила на библиотеките и архивите да предоставят дистанционен цифров достъп до видеоигри, така че изследователите да имат достъп до тях, без да се налага да посещават физическите им помещения.
За да осигурят дистанционен достъп до тези игри, библиотеките и архивите ще трябва да нарушат защитата срещу копиране на игрите, но действащите правила срещу заобикаляне на Закона за авторското право в цифровото хилядолетие (DMCA) не позволяват това.
Службата за авторско право на САЩ стигна до заключението, че няма да предостави изключение от DMCA, което означава, че дистанционният достъп остава забранен.
Снимка: Unsplash/Frank Cifaldi
Виж още: Ето една основателна причина да се замислите дали е време да смените имейл доставчика си