Project Adam е проектът на Microsoft за изкуствен интелект. Обявен току-що, създателите му твърдят, че вече е 50 пъти по-бърз от конкуренцията DistBelief в Google. Основното приложение на Adam за момента е разпознаване на визуална информация – с база данни от 14 милиона изображения за сравнение, категоризирани в 22 хиляди групи, Adam може да познае не само каква порода е коргито ви, а и от кой край на Великобритания е.
Това никак не е впечатляващо, но Microsoft се надява, че с развитието си ще може да се прилага за диагностика на заболявания в ранен стадий на развитие, в помощ на диетолозите и за други, некоментирани цели. Как работи Adam така, че да е (според създателите си) 50 пъти по-бърз от аналозите си, като същевременно използва 30 пъти по-малко машини? Невралните мрежи за дълбочинни познания, на които се базира изкуственият интелект, работят на принципа на човешкия мозък – еквиваленти на неврони са свързани с еквиваленти на аксони, което е софтуерната част, а при хардуера RAM-ът е компютърният вариант на краткотрайна памет, а дълготрайната се пази на HDD и SSD дискове. Чрез употребата на огромната си база данни и системи за откриване и категоризиране на прилики интелектът след това различава обекти един от друг и ги дефинира чрез тагове.
Как тази комбинация от машини е толкова бърза? Технологията, с която Microsoft се хвали, е HOGWILD! – премахване на заключването на използвани нишки на ресурсите. При конвенционалните компютри използваните канали са заключени към програмата, която ги използва, като времето за изолиране и отключване след прекратяване на задачата е немалко. Явно този тип неврални мрежи не се влияят от пренаписването на информацията от една програма в друга, затова и HOGWILD! прави Adam толкова по-ефективен.
Ще ни превземат ли терминаторите? Не скоро – все още всички тези мрежи са тясно специализирани, огромни и сравнително тромави. Но ако състезанието продължи – кой знае?