Вероятно не бихте се изненадали, ако видите саморазрушаващ се компютърен чип във филми като "Мисията невъзможна", но може би бихте, ако действително видите такъв чип в реалния живот?
В Xerox PARC инженери са разработили именно такъв чип, който може да се взриви на ситни малки парченца като част от проект на DARPA, наречен Vanishing Programmable Resources. За да стане това възможно, те са използвали Gorilla Glass вместо пластмаса и метал. Да, това е същото закалено стъкло, което предпазва екрана на смартфона ви, но инженерите казват пред IDG News, че те са използвали "йонообменнo темпериране", с което парчето стъкло може лесно да се пръсне и да се разпадне, когато се приложи определено действие.
Екипът дори демонстрира технологията на DARPA събитие, наречено Wait, What?, на което се използва лазер, за да се задейства процесът на самоунищожение. Както можете да видите във видеото по-долу, чипът не само се взривява, но парченцата продължават да се разпадат на още по-малки парчета.
Някой ден този вид чип може да се използва, за да се предпазят, да речем, криптиращи ключове, необходими за достъп до чувствителни данни. Процесът на самоунищожение може да бъде предизвикан не само чрез лазер, но също така и чрез радиосигнали или на физически ключ.
Прочетете още: Испански лекари имплантираха първия 3D принтиран гръден кош