Вчера беше Сатя Надела, a днес – Сундар Пичай. И ако името на първия беше очаквано, името на старшия вицепрезидент за Android, Chrome и Google Аpps е...странно. Да, става въпрос за слуховете за следващия изпълнителен директор на Microsoft. Но, кое е по-странно – новината за Пичай или дългоочаваният Nokia X (Normandy), който може да бъде първият Android телефон на Nokia…и то след като финландците са собственост на Microsoft?

 

Всъщност новината за Android смартфон на Nokia e изключително интересна, а според слухове може да сме съвсем близо до неговата официална премиера. Предстоящият модел може да значи едно нещо – компанията повече вярва, че интерфейсът, усещането и услугите на Microsoft Windows Phone са по-важни, отколкото самата операционна система, според PCWorld.com. Но реално ли звучи идеята за този телефон? Сякаш въпросите са повече от отговорите – можем да ги зададем, а скоро да очакваме и тяхното обяснение. Да приемем, че слуховете са истина...

 

Nokia X, както се очаква да бъде наименованието на модела, ще е базиран върху хардуера на Nokia Lumia 520 – бюджетният смартфон на компанията. От @evleaks показаха и първите снимки от интерфейса, който изключително много наподобява Windows Phone. На тях се вижда и смесица от приложения: HERE maps, Skype, игрите Jetpack Joyride и Plants vs. Zombies. Още веднъж – звучи интересно. Операционната система е Android, а потребителският интерфейс е Windows Phone.

 

Бюджетна инвестиция

Според слуховете Normandy ще е базиран на безплатна Android версия с отворен код, която ще позволи на Nokia да навлезе в екосистемата Android, но без допълнителни ограничения, които могат да дойдат от Google. @evleaks пуснаха списък с параметрите на Nokia X:

 

Amazon опита същата стратегия – Kindle таблетите използват собствена версия на Android, в която не са включени Google приложенията и Google Play магазина, но те не са нужни да се рекламират като "Android устройства". Е, Amazon успява да печели приходи от допълнителните продажби на услуги, но случаят с Nokia е по-различен. Тук става въпрос за привличане на потребители, които след това да преминат към Windows Phone устройствата от по-висок клас, предлагани от компанията.

 

Според независимият анализатор Charles Golvin, когато потребителите купуват нов смартфон, те инвестират в него по четири начина. На първо място е хардуерът и цената, която се плаща за него. Второ, потребителите инвестират със собствената си информация – всичко от адресната си книга до документите, запаметени в cloud пространството. Трето, те инвестират своето време, в което научават най-продуктивния начин, с който да навигират из потребителския интерфейс. На последно място е социалният елемент, в който се свързват потребители с една и съща екосистема. Ако изключим последната точка, останалите оправдават производството на Nokia X.

 

Добре дошли в cloud услугите на Microsoft

Изтеклите параметри описват картината на бюджетен смартфон, който е подходящ за хора, които тепърва прохождат в този сегмент (или Android потребители, които искат да се докоснат до Windows Phone интерфейса). Това е плюс, а е известно, че Nokia има сериозна стратегия за развиващите се пазари. Според последния доклад на Nokia телефоните от серията Asha показват сериозен спад заради все по-ниските цени на Android смартфоните на конкурентите. Поради тази причина е нужен евтин смартфон, който да примами клиентите, но и който може да им предложи нещо повече. От гледна точка на хардуера, Nokia X оправдава инвестицията.

Продължава на страница втора.                                                                      

Това, което този смартфон може да предложи на Windows Phone екосистемата е, връзка на потребителите с облачните услуги на Microsoft. Компанията вече предлага версии на своите услуги за Android – SkyDrive, Outlook.com, Skype, Bing и Office Mobile. За много потребители важи едно правило – ако са започнали да използват тези услуги, те продължават да го правят, тъй като е много по-лесно, отколкото прехвърлянето на цялата си информация към някое друго приложение. Ако можем да се доверим на снимките, които публикуваха от @evleaks, Nokia не набляга изцяло на тази философия. Това, което те показват, е по-скоро неутрална селекция от приложения - единствената услуга, притежание на Microsoft, е Skype. Пропусната възможност? Скрийншот, който не разкрива всички детайли? Може би Nokia просто залага на сигурното? Най-вероятно смесица от трите. Ако Nokia и Microsoft не наблегнат на своите услуги, могат да изпуснат и тази възможност и да обезсмислят точка втора от инвестициите, които правят потребителите, когато купуват смартфон.

 

 

Много въпроси, никакви отговори

Със сигурност интерфейсът е това, което ще направи най-голямо впечатление. Все още не ясно дали Android ще може да възпроизведе постоянно обновяващите се Live Tiles, които са сред основните плюсове на Windows Phone. Може би идеята е потребителите да направят по-лесно прехода от Android към Windows Phone?

 

Но каква е истинската причина, поради която Android се покрива с Windows Phone интерфейс? Най-вероятният отговор са приложенията. Това е един от най-важните елементи, в който Windows Phone не са представя никак добре, особено в сравнение с Android. Но ако успее да привлече част от потребителите към своя продукт, може би те ще продължат към споменатите устройства от по-висок клас, което ще доведе до по-голям интерес от страна на разработчиците на приложения.

Проблемът в момента е, че пазарният дял на Windows Phone е твърде малък и много компании не виждат голям смисъл да изработват своите приложения за тази система. От това следва и нежеланието на някои потребители да влязат в Windows Phone екосистемата, тъй като липсват приложенията. Преди няколко месеца Patrick Geuder, ръководител на бизнес отдела на производителя на игри Minecraft, коментира: „Няма как да отклоним ресурси, за да предложим приложението за тази платформа. Тя е твърде малка." Кръгът е пълен, а може би Nokia Normandy ще успее да го прекъсне. Шансът не е много голям, но все пак е възможно.

 

Когато говорим за Nokia с операционна система Android, възникват много други въпроси, за които нямаме точен отговор. Заради тях все още ни е трудно да си представим Normandy. Nokia е компания, която е собственост на Microsoft и е странно да повярваме, че софтуерният гигант ще позволи използването на Gmail и Google Search на собствения си телефон, вместо Outlook и Bing.

Ако искат да предлагат Nokia X като Android телефон, ще имат нужда от някои основни услуги на Google, но ако го пуснат без тях, това със сигурност няма да се хареса на Google. Отново – затворен кръг!

Може ли Microsoft да направи компромис? Съмняваме се. А вие? Смятате ли, че наистина ще видим Nokia Normandy?