Опазването на околната среда е основополагаща идея за голяма част от стартиращите компании. И докато всички те се опитват да се справят с намаляването на въглеродния отпечатък, трите трилиона дървета в света правят това от доста време. Но явно е настъпил моментът, в който да проверим до каква степен това е от полза, благодарение на нова платформа, която преброява въглерода, съхраняван във всяко дърво на планетата. Новата организация с нестопанска цел, наречена CTrees (игра с думи see the treas) използва изкуствен интелект, за да анализира местни сателитни и въздушни данни. По този начин, поне докато дърветата растат, CTrees може да поддържа текуща оценка на общия въглерод. Методите, базирани на две десетилетия на науката, „се доближават до точността на златния стандарт“ на наземните измервания, казва Сасан Саачи, старши учен в Лабораторията за реактивни двигатели на NASA, който е един от ръководителите на CTrees. Компанията смята да се потопи в конкретни проекти и данни за това, което се случва в глобален план, а данните с висока разделителна способност от търговски сателити позволяват да се получава информация за отделни дървета.  


Данните ще бъдат от решаващо значение за страните, които разчитат на горите за улавяне на определено количество въглерод като част от техните ангажименти по Парижкото споразумение за климата. Компаниите и организациите с нестопанска цел, продаващи въглеродни кредити за опазване или възстановяване на гори, също се нуждаят от инструмент като този, за да убедят купувачите, че законно измерват стойността на работата си. „Те трябва да имат надеждни масиви от данни, за да наблюдават гората, и трябва да имат висока точност“, казва Саачи. 
Годишните данни за горите ще бъдат безплатни за обществеността на уебсайта. Клиентите, които искат да измерват въглерода по конкретни проекти, ще плащат такса, като цените все още не са обявени. 
Платформата може да се използва по различни причини - от проследяване на дървета в градовете до забелязване на обезлесяването. „Дори групи, които работят с местни общности или с дребни фермери за повторно залесяване и въглеродни кредити, всъщност могат да използват данните“, казва той. „В същото време ние винаги ще добавяме усилията на всички, за да видим как точно се справяме в световен мащаб.“ Според изследователите миналата година дърветата в света са съхранили около 400 милиарда тона въглерод. 

Снимка: Unsplash

Виж още: Рискът от катастрофално изригване на вулкан е висок – а светът е ужасно неподготвен