Gallery "4556"
Астрономи за първи път успяха да открият космически обект, който обяснява как телата от покрайнините на Слънчевата система се превръщат комети. Това съобщиха сътрудници на Университета на Британска Колумбия в Канада.
Обектът 2008 KV42 бил забелязан за първи път през май 2008 година. През следващите 4 месеца астрономите следили движенето на обекта, за да изчислят неговата орбита.
Наблюденията са извършени от телескопи на Хаваите, в Аризона и два телескопа в Чили.
В резултат астрономите установили, че обектът с диаметър 50 километра се движи около Слънцето по елиптична орбита с минимално и максимално разстояние от него 20 и 70 астрономически единици (астрономическата единица е равна на разстоянието от Земята до Слънцето).
Орбитата на тялото е стабилна в продължение на няколко стотин милиона години.
Според учените обектът произхожда от т. нар. вътрешен облак Оорт. Тази област от Слънчевата система е запълнена с ледени късове е се смята за родина на кометите с дълъг период на обикаляне около Слънцето.
Смята се, че схемата на образуване на комети изглежда по следния начин: в началото тялото по някакъв начин например при сблъсък бива избутано от облака Оорт.
По-нататък орбитата му напомня орбитата на 2008 KV42 около Слънцето.
След известно време (стотици милиони години) тялото стана комета. Това означава, че окончателната орбита на тялото е такава, че в един участък на траекторията му Слънцето разтопява леда му и се появява опашка.
Смята се, че подобен път е изминала Халеевата комета, отбелязва електронното издание ЛентаРу.
По аналогичен начин се образуват и кометите с кратък период на въртене: там всичко започва от пояса Копейра регион извън орбитата на Нептун, пълен с космически късове, в който се намира Плутон.
Коментари (0)