На около 12.5 милиарда светлинни години от Земята астрономите са открили може би най-яркия обект в нея – галактика, обозначена като WISE J224607.57-052635.0. Тя свети около 300 трилиона пъти по-ярко от нашето Слънце и принадлежи към група от много загадъчни обекти, неотдавна открити чрез инфрачервения телескоп на NASA - WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).

Новите обекти са наречени извънредно светещи инфрачервени галактики (extremely luminous infrared galaxies – Elrigs). Всички те са необичайно ярки, но WISE J224607.57-052635.0 е абсолютен рекордьор в това отношение. Веществото, което обкръжава сияещата галактика, е с температура от милиони градуси. Излъчването е не само във видимата зона, но и в рентгеновия спектър. Естеството на необикновено ярката светлина не е точно определено, но астрономите предполагат, че феноменът е свързан с процеси по образуването на нови звезди в тези галактики и ръст на свръхмасивните черни дупки в тях.

Според Чао Вей Цай, учен от Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Пасадена, масата на черната дупка в центъра на галактиката WISE J224607.57-052635.0 превишава масата на Слънцето 3 милиарда пъти. Тъй като в момента виждаме галактиката такава, каквато е била в най-ранните си годни, остава един любопитен въпрос – как за около едва 1.2 милиарда години след Големия взрив в галактиката е възникнала толкова масивна черна дупка. С други думи – тя е още млада, за да създаде в себе си такава гигантска черна дупка. Или пък яркостта й е толкова висока заради нещо друго?