Тихият океан в момента е най-големият на планетата, но неговият размер намалява от ден на ден, твърдят учени.
Австралия бавно се сближава със Северна и Южна Америка, като отчитайки скоростта на придвижване, континентите би трябвало да се срещнат след 350 милиона години.

От гледна точка на планетата този процес е напълно нормален в миналото на Земята е имало един-единствен континент, чиито брегове са били плискани също от единствен океан.
По-късно обаче континентите бавно се разпръснали във всички посоки. Причина за това е постоянното движение на подземните тектонични плочи, върху които лежат континентите.

След повторното обединение на Австралия и Южна Америка движението на плочите може да спре, смятат в Океанографския институт Уудс Хол в Масачузетс.

Океанографите твърдят, че на Земята има т. нар. зони на субдукция място, където океанската кора се потапя в мантията.
Ето защо повечето от тези субдукции, които наред с вулканите, земетресенията и вълните цунами отговарят да движението на континентите, се намират в Тихия океан.

Ако Австралия се слее с Южна Америка, Тихият океан фактически ще престане да съществува, като заедно с него ще изчезнат повечето зони на субдукция.
Този процес е напълно способен да спре глобалното движение на тектоничните плочи, отбелязва Пол Силвър от Института Карнеги във Вашингтон.

Учените коментират, че новото подреждане на континентите може да породи нови зони, но тяхната поява ще отнеме твърде много време, дори за мерките на геологията.
В историята на планетата ни има подобен пример глобалният континент Гондвана.

Тагове: