Признавам си, че този път наистина седнах развълнуван и с огромно нетърпение пред компютъра веднага след като видях финалните кадри на най-новото творение на нидерландските разработчици от Guerilla Games. Ще попитате защо? Отговорът е доста лесен за отгатване за тези от вас, които следят отблизо игрите, създавани от това талантливо студио. Само за момент си припомнете иновативните заглавия на компанията като например Killzone 3 за PlayStation 3 или недооценената Killzone Shadow Fall за PlayStation 4, която си остана своеобразен визуален бенчмарк за всяка игра, излизаща за конзолата на Sony в следващите години. Но нека се върнем на Horizon Forbidden West, защото за мен тя е най-запомнящото се сай-фай заглавие, до което съм се докосвал в последните години. Играта засега печели моето GOTY (игра на годината) и определено е пиршество за сетивата, което запечатва в паметта ми незабравими визуални моменти, режисирани с невероятно майсторство от Матайъс де Йонге. Точно така, приятели, новият ексклузив на Sony е един полиран до съвършенство синтез между аудио и визия, стъпил стабилно на чудесната основа, положена от първото издание на играта и определено няма да сбъркате, ако му отделите късче от вашето скъпоценно игрово време.

 

Поглед назад във времето

 

Нека споменем с добро и първата част – Zero Dawn, защото в нея за пръв път се сблъскахме с Алой, борбената млада жена, отгледана в един жесток постапокалиптичен свят, изобилстващ от злодеи, динозаври роботи и купища сериозни предизвикателства. Играта лесно се превърна в своеобразен стожер на ексклузивните игри за любимия ми PlayStation, защото успя да комбинира по неповторим начин увлекателната история, невероятно красивата, изпълнена с нюанси околна среда и бойната система, предоставяща сериозно предизвикателство пред играчите, особено на високите степени на трудност. Заглавието на Guerilla Games изглеждаше страхотно дори и на обикновения PS4, а освен това беше и едно от първите заглавия, възползвали се от 4K ъпскейлинг и HDR възможностите на PlayStation 4 Pro. Ако случайно сте пропуснали първата част, прочетете нашето ревю, защото историите на двете игри са неразделно свързани и Forbidden West е директно продължение на Zero Dawn.

 

Време е за… Забранения запад

 

В Horizon Forbidden West отново се вмъкваме в ролята на младата Алой, известен ловец от племето Нора, а събитията в общи линии продължават директно след края на първата част на играта. В началото се крие и единственото креативно решение на създателите, което леко ми повдигна дясната вежда, защото след бурните приключения главната героиня изведнъж забравя всичките си умения и започва буквално от нулата да изучава как се оцелява в този свиреп свят. Моето лично мнение е, че може би трябваше да видим някаква сцена, в която тя логично губи арсенала и уменията си по логичен начин, но всъщност това е дребна подробност, на която повечето играчи няма да обърнат внимание. Нека обаче да се върнем към същината на този материал – както можете да предположите, и този път пред Алой е поставена неизпълнима на пръв поглед задача – да спаси света от поредната смъртоносна мистерия, която, подобно на чума, унищожава всичко, до което се докосне. Точно така, Земята умира, а ужасяващи бури и болести по растенията поставят съдбата на човечеството на карта. За да извърши поредния си грандиозен подвиг и да спаси всички, главната героиня се впуска в изследването на мистериозния и недостъпен Забранен запад – притегателна, красива и същевременно много опасна част от Западна Америка. Тук ще видите САЩ такъв, какъвто не го познавате, защото хиляди години са изминали от събитията, унищожили познатия ни свят, оставяйки малобройните оцелели на милостта на стихиите, лутащи се из руините на една може би изчезнала завинаги цивилизация. Но както винаги желанието за живот е надделяло над природата и човечеството отново е властелин на света, борейки се за тази титла всекидневно със смъртоносните робо-динозаври, кръстосващи повърхността на планетата.

Играта е невероятно детайлна и красива и се възползва напълно от техническите възможности на PlayStation 5. Действието се развива в постапокалиптичната версия на западните щати и по-специално Калифорния, Невада и Юта. Картата определено е пораснала по мащаб и е по-голяма от тази в първата част на играта, като тя отново е изпълнена с руините на старата цивилизация, зашеметяващи гледки и загадки, които ви приканват да не оставяте геймпада, докато не ги разгадаете. Най-забележителните местности, които ще посетите, са изчезващият Сан Франциско, долината Йосемити и други популярни локации в щата Калифорния, които няма да си позволя да спомена и да ви разваля кефа.

Държа да уточня, че в това своеобразно ревю по никакъв начин няма да ви издам спойлери, които да развалят потапянето в този красив и съвършен свят, но можете да се приготвите за челен сблъсък с познати и любими персонажи, както и с любопитни нови племена, с които ще станете доверени съюзници в борбата с унищожителното минало, което отново застига Земята.

В Horizon Forbidden West отново ще се насладим на запазената марка на Sony – неповторимите персонажи, достойни за оскарова холивудска продукция. Подобно на Death Stranding, и тук ще видим световноизвестни актьори като Ланс Редик (познат ни от роли в The Wire, Fringe, Lost, John Wick, Bosch), Анджела Басет и Кари Ан-Мос ("Матрицата" и "Мементо"). Този път юнаците от Guerilla отново са надминали себе си, като персонажите в играта са моделирани с голямо влияние и детайл, а сцените с диалози изглеждат като извадени от най-новия кино блокбъстър. Самите локации също да доста вдъхновяващи, като голяма част от тях са инспирирани от реалния свят около нас и умело състарени така, че да изглеждат като истински руини, преживели стихиите на времето в продължение на хиляди години.

Нека се спрем малко и на механиките в играта. Те определено надграждат Horizon: Zero Dawn, като разработчиците са се вслушали в мненията на играчите и тук те са полирани до съвършенство. Отново играта изобилства от оръжия и капани, като дори в началото можете да се снабдите със супер мощни предмети и облекла от търговците, стига да сте убили подходящия робот и да имате необходимата сума за това. И това е страхотно, защото ще срещнете много любопитни нови пушкала, които са доста забавни за употреба. И тук отново има редки оръжия, които могат да изстрелват два различни вида амуниции – например мощен лък, който освен обикновени стрели може да изстрелва и такива, напоени с отрова.

Освен това, за да имате предимство в битките, ще имате на разположение повече капани и отвари, а повярвайте ми, те определено ще улеснят живота ви. Разбира се, това е валидно само ако разполагате с необходимите ресурси, за да ги създадете по време на битка. Интересно нововъведение е, че Алой вече няма бездънни дисаги и ако инвентарът ви е пълен, нещата, които събирате из картата, ще отиват директно в раклата за съхранение на предмети. Нея можете да откриете в селищата или около огньовете за запомняне на прогреса, които са разположени на удобни места из цялата карта. Там с лекота можете да презаредите ценните суровини и да продължите пътешествието си. Също така на удобни локации вече можем да купуваме храна, като правилната ѝ употреба може да напомпа доста добре статистиките ви преди битките със сериозните противници.

Дървото на уменията също е претърпяло положителна промяна, като вече е по-обширно и позволява по-широка къстомизация на вашия персонаж. Вече разполагате с няколко добре визуализирани подразделения, а кое ще изберете, за да подобрите, зависи изцяло от вашия предпочитан стил на игра.

Нека се спрем и на враговете в играта. И тук, подобно на Zero Dawn, ще имате предимно сблъсъци с роботи динозаври и хора. Според мен боят с човеците не е особено впечатляващ и определено не е фокусът на играта, защото битките с чудовищните машини отново са гвоздеят в програмата. Те са залегнали дълбоко в концепцията на играта, а във Forbidden West са доста подобрени, като Guerilla отново са се съобразили с предпочитанията на играчите. Отново ще сканирате враговете, ще отбелязвате слабите им точки и ще ги обстрелвате с тонове стрели. А в играта има няколко изключително неприятни противници, които ще ви затруднят доста. Хубаво нововъведение е и големият набор от роботи за опитомяване, а черешката на тортата при тази механика е… е, няма да ви разваля кефа, ами вместо това ще ви оставя сами да я откриете.

Този път създателите на играта са наблегнали на разнообразните специфични локации за развитието на главната история, което е чудесна новина, защото в предишната игра леко натежаваха постоянните битки и тотално изтребване в така наречените Cauldron-и. Също така навигацията в големия отворен терен е чудесна, защото всяка локация е добре отбелязана на картата и на компаса, който се намира в горната половина на екрана.

 

Ред е на техническите факти

 

Преди да се спрем на тях, е редно споделя, че изиграх играта с пач 1.03, който е наличен за всички играчи на launch датата на играта, а благодарение на него не срещнах никакви сериозни бъгове или проблеми, които да развалят впечатленията ми. Както вече ви разказах, Horizon Forbidden West е едно аудио-визуално пиршество за сетивата на всеки обичащ игрите геймър. Логично, най-доброто място, на което можете да се насладите на приключенията на чаровната Алой, е PlayStation 5. На тази платформа имате на разположение два графични режима – такъв, който да набляга на резолюцията и качеството на визията (Favor Resolution), и такъв, който позволява висок FPS по време на игра (Favor Performance). Реално първият позволява на конзолата да възпроизвежда играта в нативна 4К резолюция с 30 FPS, като използва комбинация от TAA и FXAA, а вторият режим се цели в 1800p резолюция и 60 FPS.

Ако играете на PS5, също така ще се насладите на реалистично 3D аудио, което звучи невероятно на моменти благодарение на специфичните слушалки на Sony. Друга характерна черта на тази версия е тоталната липса на лоудинг в играта, което е постигнато с помощта на супер бързото SSD, създадено специално за PlayStation 5. Също така хаптик фийдбекът на контролера DualSense също ви позволява да се гмурнете в играта по един неповторим начин, защото бутоните реагират на различните оръжия и инструменти, които използвате, а вибрациите ви помагат да се потопите без разсейване в действията на екрана ви.

Ако обаче разполагате с PlayStation 4, също няма от какво да се притеснявате, защото тази версия на Horizon Forbidden West също е великолепна. Определено тя е техническо чудо, в което Guerilla Games са вложили много усилия и старание. Хубавото е, че ако сте я закупили и след време се снабдите с PlayStation 5, ще имате безплатен ъпгрейд към next-gen играта. Технически тази версия не предлага графичен избор пред играча, а заглавието автоматично се съобразява с вашия конзолен хардуер. И в трите възможни случая – стандартен, slim или PS4 Pro, ще се насладите на максимум 30 FPS, като резолюцията е динамична и зависи от конзолата, на която се пуснали играта.

На края ще се спрем и на достъпността в Horizon Forbidden West. Тук Sony отново изпъкват, защото играта предлага всичко необходимо, за да може всеки играч да се превъплъти и изпита качествено приключенията на Алой. Разполагате с възможността да пренареждате бутоните в играта така, както са ви удобни, да нагласяте силата на вибрацията, размерите и вида на субтитрите, както и силата на звука. Сигурен съм, че в главното меню се крият и други интересни опции.

 

И няколко последни думи

 

Както вече споменах, въпреки че все още е февруари, Horizon Forbidden West е моята игра на годината. Като любител на научната фантастика тя ми дари една пълнокръвна история и богата вселена, в която се чувствах в свои води и нямах търпение да сложа слушалките и да обиколя всяко едно кътче на картата. А ако имате афинитет към виртуалната фотография, играта предоставя вълшебни и неповторими гледки, които са достойни за рамкиране и окачване на стената зад телевизора ви. Освен всичко това Horizon Forbidden West е едно техническо постижение, което демонстрира с пълна сила невероятните възможности на PlayStation 5. Така че с ръка на сърцето и без никакво колебание мога да ви посъветвам – няма да сбъркате, ако инвестирате игралното си време във феноменалния постапокалиптичен свят на Алой.

Снимки: Sony