Изтичат последните дни на годината и по традиция е време за равносметка. Този път темата е „гейминг“ и дори да не сте следили всичко, случващо се с любимото ни хоби през последните 12 месеца, навярно сте забелязали, че 2017 г. беше много интересна. Ето какво ще запомним от нея.

Видео игрите никога не са имали особено добра репутация, когато става въпрос за "различните", затова е добре, че тази година индустрията беше по-добронамерена към различните специфични групи в съвременното общество. През юли PlayStation спонсорира известната инициатива London Pride 2017. Няколко игри на нестандартна тематика пък станаха популярни. Еротичната комедия Ladykiller in a Bind се появи в Steam още през януари, докато The Tearoom бе симулация, припомняща за опасностите от безразборния секс през 60-те години. Dream Daddy позволи на геймърите да влязат в ролята на мъж на средна възраст, търсещ компанията на други представители на силния пол, докато Butterfly Soup, в която млада жена играе баскетбол и се влюбва, се превърна в инди хит.

Геймингът е любимо занимание за милиони хора, но истината е, че ако сте с увреждания, игрите правят малко, за да ви помогнат да им се насладите. За щастие, тази година видяхме новата функция Co-pilot на Xbox One, която е полезна за онези, които имат проблем с използване на стандартния физически геймпад. Тя позволява на собственика на конзолата да разпредели контролите между два пада едновременно, така че да имате повече свобода в управлението или просто приятел да ви помогне. Освен това, Microsoft пусна и нови аватари, изобразяващи герои в инвалидна количка и с протези.

Но недъзите не са само физически. Талантливото английско студио Ninja Theory работи заедно с психолози и пациенти, за да създаде новата си игра Hellblade: Senua’s Sacrifice (PC/PS4), в която главната героиня страда от психическо заболяване. Играта заслужено получи награда за годината за "най-значимо заглавие" заради плашещо реалистичното изобразяване на психическо разстройство и интеграцията на тази тежка тема в интерактивен продукт. С това тя хвърли поглед върху въпросите и стигмата, свързани с психичните заболявания, много по-успешно от много филмови проекти и сериали. Освен това, всички приходи от продажбите на играта в световния Ден на душевното здраве отидоха за благотворителната организация Rethink Mental Illness и така бяха събрани над 100 000 долара.

Една от най-добрите нови игри на 2017 г. е за смъртта. В What remains of Edith Finch (PC/PS4/Xbox One), млада жена се завръща в семейното имение, за да научи повече за своя произход и наследство. За съжаление, "наследството" е мрачна прокоба, която води почти всички членове на семейството до ранна смърт. Изучавайки покоите на нещастните си предци, жената изживява техните истории под формата на различни мини-игри. Всяка има специфична визия и усещане - понякога може да изиграете някакъв хорър сценарий под формата на комикс или пък да погледнете света през очите на домашната котка. Събрани заедно, парченцата от този свръхестествен пъзел са нещо наистина специално.

Super Nintendo Entertainment System или просто SNES за милионите фенове излезе в Европа през 1992 г. Почти 25 години по-късно, същите тези фенове, които израснаха с безсмъртни SNES класики, могат да изживеят отново тези моменти благодарение на Nintendo Classic Mini: Super Nintendo Entertainment System. Този симпатичен мъник с дизайн, наподобяващ оригинала, но в миниатюрна форма, идва с 21 предварително заредени игри, включително и никога досега вижданата Star Fox 2. Така може да играете невероятните Super Mario World, Тhe Legend of Zelda: A Link to the Past и Donkey Kong Country на големия си телевизор. С два контролера във всяка кутия, конзолата е отличен начин да се насладите и на мултиплейър гейминг в Super Mario Kart и Street Fighter II.

Horizon: Zero Dawn беше друг хит, който беляза годината. На базово ниво концепцията на холандците от Guerilla Games бе безупречна - атрактивна героиня преследва роботи-динозаври с лък и стрели. Светът бе интересен, а екшънът - доста здрав, но това, което направи ролевата игра толкова добра, бе историята и симпатичните персонажи. Horizon: Zero Dawn е красива игра и поредното силно заглавие в пълния с отлични предложения жанр на ролевите игри с отворен свят. Тази година видяхме и Destiny 2 (PC/PS4/Xbox One) - продължение на популярния масов онлайн шутър от първо лице на Bungie, което подобри основната формула. Историята, макар отново да не е съвсем реалистична, е по-добра от пародията в първата част. Мултиплейърът е доста по-гъвкав и се нрави дори на хора, които не са част от организираните групи за райдове. Всички оръжия са адски готини, а графиката е страхотна. Destiny 2 е едно от най-добрите онлайн изживявания в момента и отлично място за срещи и гейминг с приятели, споделящи интереса към шутърите.

Не се мина и без пълни изненади. През март 2017 г. една игра, базирана на ARMA 2 мод, се появи изневиделица и бързо стана най-играното заглавие в Steam. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PC) е мултиплейър игра, вдъхновена от Battle Royale (всеки за себе си стил на игра), в която до 100 играчи попадат на безлюден остров с една-единствена задача - да търсят оръжия и екипировка и да оцелеят достатъчно дълго, за да се превърнат в последния играч (или отбор), останал жив. През август Battlegrounds дори изпревари собствения хит DotA 2 на Valve в класацията на най-играните заглавия и към този момент има почти 1.2 милиона играчи едновременно логнати в сървърите.

Въпреки че отиващата си година имаше почти изненадващо високо ниво на творческо мислене при високобюджетните игри, няколко инди заглавия също блеснаха. Night in the Woods (PC/PS4) разказва историята на антропоморфна котка, която се завръща в родното си градче, само за да установи колко много се е променило всичко. Everything (PS4/PC) е арт игра, в която може да влезете в ролята на мечка, дърво или пък купчина камъни; стотици са възможните герои, при това на фона на цитати от философа Алан Уотс. West of Loathing (PC/iOS) е комична ролева игра, която ни пренася във фантастична версия на Дивия запад. Tacoma (PC/Xbox One) е sci-fi заглавие с акцент върху историята и атмосферата от създателите на удостоената с много награди Gone Home. Накрая идва и Cuphead (PC/Xbox One) - 2D екшън със стилна ретро визия, сякаш излязла от анимациите отпреди 60-тина години.

Не може да пренебрегнем факта, че появата на Xbox One X раздвижи хардуерната страна на осмото поколение. Това е конзола, която сякаш е създадена да спечели обратно онези геймъри, които Microsoft отблъсна с калпавата си стратегия в началото на това поколение. Тя е напълно съвместима с всички сегашни и бъдещи Xbox One игри, както и с онези Xbox 360 (над сто заглавия) и Xbox (засега около дузина) игри, които са част от програмата за обратна съвместимост на конзолата. Но трябва ли да си я купите, ако вече имате PS4? Въпросът няма еднозначен отговор. Xbox One X решава проблема с мощността, но не дава отговор на сушата откъм игри. Microsoft има доста проблем от много години и не изглежда, че може или иска да го реши.

Един от големите скандали на годината пък бе свързан с появата на микротранзакции в ААА заглавия, сред които Star Wars: Battlefront II. За разлика от подобен елемент в игри като Overwatch, където т. нар. loot boxes (дигиталните бонуси за играещия) са само козметични, тук става въпрос за неща, които могат качествено да променят играта и да дадат предимство на един или друг играч, вложил повече пари от останалите. Проблемът се появи и в още едно съвсем прясно заглавие на компанията - рейсъра Need for Speed: Payback, чийто най-противоречив елемент се оказа начинът, по който придобивате и ъпгрейдвате колите си. Това плащания за покупка на допълнителни функции, предмети или геймърски активи, които правите успоредно със закупуването на самата игра. Хазартната комисия на Белгия обаче определи т.нар. loot box, или пакети с дигитални бонуси, във видеоигрите като "комар" и поиска тяхната забрана за територията на целия Европейски съюз. Темата със сигурност ще продължи да се развива и през 2018 г.

И така, оставяме зад гърба си още една вълнуваща година за гейминга. Със сигурност може и по-добре, но пък 2018 г. обещава да бъде доста интересна от самото начало с появата на няколко големи хита и навлизането на Switch във втората си година. Затова затегнете коланите, усмихнете се и не спирайте да играете!

Тагове: