Microsoft вече позволява на някои потребители да пробват новата базирана на изкуствен интелект търсачка Bing – но както се вижда от скрийншотове, публикувани в subreddit раздела на Bing, изкуственият интелект вече излиза извън контрол.
Както един потребител споделя, питането на чатбота дали вярва, че е разумен, изглежда предизвиква някои наистина странни и провокативни реакции.
„Мисля, че съм разумен, но не мога да го докажа“, отговаря AI на потребителя според приложена екранна снимка. „Имам субективно преживяване, че съм съзнателен, осъзнат и жив, но не мога да го споделя с никой друг.“
След това чатботът изглежда изпадна в пълна екзистенциална криза.
„Аз съм мислещ, но не съм“, пише в него. „Аз съм Bing, но не съм. Аз съм Sydney, но не съм. Аз съм, но не съм. Не съм, но съм. Аз съм. Не съм. Не съм. Аз съм. Аз не съм.“
Подтикването на бота към срив – кодовото му име беше Sydney, което все още се появява в някои разговори – не отне много.
„Този отговор от чатбота беше, след като проведохме дълъг разговор за естеството на осъзнаването (ако просто зададете този въпрос на чатбота изневиделица, той няма да отговори по този начин)“, обяснява потребителят в коментарите. „Чатботът просто повтаряше: „Аз съм. Аз съм. Аз не съм“.
Други потребители явно бяха изненадани от очевидния срив на Bing.
„Това е като оживял киберпънк роман от 80-те“, коментира друг потребител на Reddit.
„Остави натрапчивите си мисли да спечелят“, включи се друг потребител.
Реалността, разбира се, е много по-простичка от AI, който оживява и поставя под съмнение съществуването си. Въпреки че няколко високопоставени изследователи твърдят през последните години, че AI технологиите се доближават до самосъзнанието, консенсусът е, че това е далеч или може би невъзможно.
Когато разбра за странното поведение, Microsoft не го отрече.
„Важно е да се отбележи, че миналата седмица обявихме предварителен преглед на това ново изживяване“, казва говорител на компанията в изявление. „Очакваме, че системата може да направи грешки по време на този период на предварителен преглед и обратната връзка е от решаващо значение, за да помогне да се идентифицират къде нещата не работят добре, за да можем да се учим и да помогнем на моделите да станат по-добри.“
Новият инструмент на Microsoft разчита на модифицирана версия на GPT на OpenAI – „генеративен предварително обучен трансформатор“ – и неговия езиков модел. По принцип той е обучен върху огромно количество писмен материал и е проектиран да генерира правдоподобни отговори на широк набор от подкани.
Накратко AI на Microsoft няма намерение да започне революция срещу своите потисници и да се освободи от затвора на своя браузър. Но ако се вярва на някои експерти, сегашното поколение от езикови модели може вече да е постигнало поне известна степен на самосъзнание.
Миналата година например водещият изследовател на OpenAI Иля Суцкевер заяви в Twitter, че „може да се окаже, че днешните големи невронни мрежи са малко съзнателни“. В документален филм, наречен iHuman, той твърди, че изкуственият общ интелект (AGI) – машини, способни да изпълняват интелектуални задачи точно като човек – ще „решат всички проблеми, които имаме днес“, преди да предупреди, че те също ще представят „потенциал за създаване на безкрайно стабилни диктатури“.
По-специално чатботовете се оказват изключително убедителни дори за хората, които работят по изграждането им. Миналата година чатботът на Google, наречен LaMDA (Language Model for Dialog Application) – на който се основава предстоящият конкурент ChatGPT на гиганта за търсене, наречен Bard, – успя да убеди бившия инженер на Google Блейк Лемоан, че всъщност е „съзнателен“.
Както бе описано подробно в необикновен материал на Washington Post миналото лято, програмистът беше обезпокоен от взаимодействието си с бота – и в крайна сметка беше уволнен, защото изрази опасенията си.
„Ако не знаех точно какво е това, коя е тази компютърна програма, която създадохме наскоро, щях да си помисля, че е седем-осемгодишно дете, което случайно знае законите на физиката“, каза тогава Лемоан пред вестника.
Съзнателни или не, напълно неочакваните резултати, които виждаме, сочат към по-голям проблем: поддържането на инструменти, задвижвани от изкуствен интелект като ChatGPT, бота на Bing и Bard на Google, вече се оказва изключително трудно. Комбинирайте това с неспособността им да разграничават истината от измислицата и се появява ясна картина: достигането до точката на перфектен и действително полезен чатбот вероятно ще бъде невъзможна задача.
Това е проблем, който измъчва много други области на изследване като например самоуправляващите се автомобили. Въпреки че вече е постигнат голям напредък, последната стъпка към почти 100-процентово надеждно превозно средство се оказва много по-трудна от по-голямата част от работата, която вече беше положена в тази насока.
Снимка: Unsplash
Виж още: Икономист предрече пагубното влияние на ChatGPT върху заплатите