Все още е ярък споменът за хакването и разкриването на личните ни данни от сървърите на НАП. А размерите на щетите, които кибератаката причини, тепърва предстои да разберем. И докато ние, обикновените потребители на интернет, няма как да предпазим държавните сървъри от хакери, то поне може да вземем мерки и да запазим информацията от собствените ни устройства, които използваме ежедневно. Ето само някои от най-известните добри практики в киберсигурността.
Използвайте най-новите софтуерни актуализации
Добро начало за повишаване сигурността на файловете ни е да поддържаме актуализацията на софтуера и операционната система (ъпдейтите). Това става най-лесно, като просто включим или не деактивираме автоматичните актуализации. Понякога те могат и да са проблемни, но в повечето случаи са адски ценни и големи корпорации често стават жертва на атаки именно ако са пропуснали някоя актуализация. Не забравяйте инсталирането и актуализирането на добра антивирусна програма – много от тях са безплатни, а някои наистина вършат добра работа. А специално за електронната поща – никога не отваряйте писма от непознати хора, които имат прикачени документи.


Измислете силни и уникални пароли
Ако нямате никаква парола – голяма грешка! Но дори да имате, ако тя е 123 или нещо още по-глупаво, все едно… нямате такава. Запомнянето на паролите, особено сложните, не само че не е забавно, но е и невъзможно. Затова ползвайте алтернативи за съхраняването им (KeyPass, LastPass) - програми за управление на пароли, които не само ги съхраняват, но и ги генерират.
Първата стъпка е да започнете да използвате уникални пароли, различни за всеки сайт, а не лесните за хакване 123456 или parola. Избирайте винаги дълги пароли - поне 14 знака. Помислете за любимо изречение, мисъл, цитат, а след това просто извадете всяка първа буква от думите му. Добавяйте числа, малки и големи букви, препинателни знаци или символи за сложност, но не забравяйте, че дължината е най-важна. Уверете се, че сте променили фабричните пароли по подразбиране. Това важи особено много за вашия Wi-Fi рутер – сменете моментално комбинацията за влизане в управляващото им меню, състояща се например от admin и пак admin.
Използвайте мултифакторното удостоверяване
В много ситуации уебсайтовете изискват от потребителите не само да предоставят силна парола, но и да въведат отделен код от приложение, текстово съобщение или имейл съобщение при влизане. Това е допълнителна стъпка, която, макар и да не е перфектна, е много функционална, като може да направи в пъти по-трудно проникването на хакерите във вашите акаунти.
Всеки път, когато имате такава възможност, активирайте мултифакторното удостоверяване, особено при влизанията в акаунтите за плащания чрез банкови и кредитни карти. Можете също така да помислите за получаването на физически цифров ключ, който да се свърже с вашия компютър или смартфон – и това е още по-високо ниво на защита.


Криптирайте и правете бекъп на най-важните си данни
По възможност криптирайте данните, съхранявани във вашия смартфон и компютър. Ако хакерите откраднат вашите устройства, всичко, което ще получат, е каша от безсмислени символи вместо адресната ви книга и финансовите записи.
За важните данни, които са незаменими (семейните снимки например), изключително важно е да направите няколко копия. Те трябва да се дублират, като едното копие да се съхранява локално на външен твърд диск, а другото - на отдалечен сървър, например в облачна услуга, като Google Photos, Flickr, Dropbox.
Бъдете внимателни, когато ползвате публична Wi-Fi връзка
Когато ползвате Wi-Fi връзката, всеки в близост до вас, свързан със същата мрежа, може да проследи какво изпраща и получава вашият компютър от интернет. Добро решение в случая са безплатните браузъри, например Tor, първоначално разработен за осигуряване на комуникациите за ВМС на САЩ. Това ще ви даде опция да криптирате вашия трафик и да скриете онова, което правите онлайн.
Можете да използвате и виртуална частна мрежа (VPN), за да криптирате целия си интернет трафик. Тогава всичко, което минава през вашия браузър (дори Spotify музика или видео от Netflix), ще вгорчи не само живота на хакерите, но и на всички потребители, имащи мерак да ви шпионират. Налице са широка гама безплатни и платени VPN решения, така че изберете вашето.

Виж още: Майският ъпдейт на Windows прецаква някои компютри – ето как да отстраните проблема 

Накратко: Бъдете предпазливи, инициативни и информирани
Разбира се, има много повече неща, които човек или организация могат да направят, за да защитят личните си данни. В интернет пространството съществуват много сайтове, където да научите повече за киберсигурността, има и някои много добри подкасти. За да се предпазите от последствията при евентуална кражба на данни от местата, където те се съхраняват (такава, каквато бе атаката над сървърите на НАП), внимавайте изключително много къде и как предоставяте личните си данни. Не правете това на съмнителни сайтове, от чужди компютри, а за разплащания ползвайте PayPal или мултифакторна верификация от банката си. И запомнете - никой човек, организация или компютър никога не може да гарантира 100% защита. Опитният хакер може да проникне дори в най-защитени системи, но предприемайки дори тези малки стъпки, можете да направите доста по-малка вероятността да станете една от поредните му жертви.