Докато инвазията в Украйна продължава в пореден ден на битки, Русия се бори с проблем, много по-близък до дома: изтичане на мозъци. Това е феноменът, който се случва, когато учени, лекари и други образовани хора масово напускат даден регион.

Русия трябва да се справя с изтичането на мозъци от години. Въпреки това със сериозните икономически санкции и драконовските ограничения върху свободата на словото, наложени на страната след нахлуването на Путин в Украйна, тя се бори с огромен нов скок от хора, които се опитват да напуснат.

Така че не трябва да е изненада, че Дмитрий Рогозин, капризният ръководител на агенцията зад космическата програма на страната „Роскосмос“, твърди, че е забранил на служителите на агенцията да могат да пътуват в чужбина.

Самата заповед е забелязана от Камил Галеев, московски журналист и сътрудник по правата на човека и разрешаването на конфликти в центъра „Уилсън“ в САЩ. В сряда той публикува в Twitter предполагаема снимка на заповедта, която е с дата 28 февруари 2022 г. - само дни след първоначалната инвазия в Украйна.

„Държавните компании използват пряко заповедта и забраняват на работниците си да напускат страната. Вземете като пример тази изпълнителна заповед на Рогозин, главен изпълнителен директор на държавна аерокосмическа компания „Роскосмос“. Той забрани на служителите си да заминават в чужбина, разбирайки правилно, че може да не се върнат“, гласи постът.

По-късно той добави, че граничарите в Русия са инструктирани да спират ИТ и компютърните инженери да напускат страната.

Космическият редактор на Ars Technica Ерик Бергер повтори мнението на Галеев, че Рогозин „забрани на служителите на „Роскосмос“ да пътуват в чужбина, дори до съюзниците на Русия“.

Този ход би бил абсолютно в съответствие с това, което сме виждали от Рогозин досега по време на конфликта. Откакто инвазията започна в края на февруари, той използва Twitter, за да публикува привидно безкраен поток от проруска и антиамериканска пропаганда. Той дори влезе във вражда с фигури на НАСА като астронавта Скот Кели.

Така че предполагаемата му директива, с която се опитва да задържи служителите на „Роскосмос“ в Русия, наистина не е изненада. Но макар че може да работи в краткосрочен план, това със сигурност не вещае добро за бъдещето на страната.

„В дългосрочен план изтичането на мозъци може да е най-важният проблем за Русия“, казва Николай Русанов, професор по икономика в Университета на Пенсилвания, когато става дума за нейното икономическо бъдеще. По-късно той добави, че изтичането на мозъци „ще се ускори, особено след като чуждестранни академични институции прекъснат отношенията си с руските“.

Снимка: Pikrepo

Виж още: Adidas vs. Nike – изкуствен интелект vs робот

 

Тагове: