Макар да изглеждат като избягали от, меко казано, странен научнофантастичен филм или нечий стряскащо реален наркотичен делириум, тези удивителни гризачи могат да помогнат на учените в разгадаването на една от най-интригуващите, съвременни мистерии. Нагледно те показват влиянието, което имат върху организма така наречените наночастици – свърхмикроскопични елементи, които днес се използват в безкрайно много области от ежедневието ни: като се започне с пречистването на водни ресурси, мине се през обработката на храни и тяхната опаковка и се стигне до различни козметични продукти.

Текст: Драгомир Дончев

 

Glowing mouse

 

Да видиш невидимото

Въпреки масовото им приложение, за дълготрайния ефект от наночастиците върху човешкото тяло и по-точно върху неговите клетъчни структури се знае малко. Точно по тази причина екип учени от Университета в Торонто, ръководен от доктор Уорън Чан, е разработил нова техника, нагледният резултат от която са въпросните светещи мишки. С нейна помощ те се надяват да проследят ефекта от въздействие­то на наночастиците и веднъж завинаги да дадат отговор на въпроса, вредни ли са те за човешкото здраве, или не?
Методът, разработен от доктор Чан и неговият екип, се базира на по-ранна разработка, известна като квантови точки. Те представляват частици с миниатюрен размер (15 нанометра в диаметър), които са едновременно полупроводими и светлочув­ствителни. Инжектирани перио­дично в тялото на специално отгледани лабораторни мишки, те се отлагат в тъканите и органите им по специфичен начин. След това, за да могат учените да наблюдават по-отблизо крайния ефект, те изследват контролните екземпляри с помощта уникална спектрографска техника: атомно-емисионна спектроскопия с индуктивно свързана плазма.

 

Сияещи гризачи

Резултатът е впечатляващ, но и честно казано – малко плашещ: мишки, които привидно светят в мрака. В действителност обаче фосфоресцентния ефект се наблюдава единствено под ултравиолетова светлина.
Цветните илюминации по телата на гризачите всъщност са депа на отложени наночастици, образували се по време на експеримента. Интересен факт, установен от учените – За връзката между наночастиците и фосфоресциращите гризачи между концентрацията на наночастици открити в кожата, количеството инжектирана доза и отлаганията в други жизненоважни органи като черния дроб и далака на експерименталните екземпляри.

 

 

 

Невидима заплаха

Въпреки че представлява изключително интересна комбинация от квантова физика и невробиология, спектрографската техника на доктор Чен и неговия екип е все още строго експериментална. В недалечно бъдеще обаче тя може да помогне на учените по-лесно и с по-висока точност да проследяват специфичните ефекти на различни наночастици върху клетките на човешкото тяло. По този въпрос все още се срещат доста противоречиви мнения. От една страна наночас­тици се използват в различни продукти от години, без обаче да има доказан корелационен ефект между наличието им и, да речем, конкретни болестни състояния. В същото време експеримент, проведен неотдавна от учени в Университета в Бристъл, доказва по безспорен начин, че наночастиците могат да оказват влияние върху клетъчната ДНК, макар и само при строго контролирани лабораторни (засега!) условия.

Тагове: