Нов технологичен процес може да доведе до промяна на целия начин, по който лекуваме счупени кости. Учени са създали 3D принтиран керамичен имплант, който задържа счупените кости заедно след счупване и им помага да се излекуват, като самият той се превръща в истинска кост.

Създател на новата технология е Хала Зрейчат от университета в Сидни, Австралия. Имплантът вече успешно е заздравил счупена кост в крайник на заек, в клинично изследване, което скоро ще бъде публикувано. Екипът на Зрейчат е установил, че и при осемте животни, при които са проведени тестовете, подобренията са големи. Сред тях е овца, която е проходила веднага след операция, щом на крака й е поставен импланта. След три месецац пък, 25% от фрактурите са били изцяло зарастнали, а след година – 88%. Имплантът създава естествена кост там, където тя липсва, но и се разтваря, след като изпълни предназначението си.

Освен това, по композиция имплантът наподобява истински кости и затова разтварянето му в тялото не дава странични (и токсични) ефекти за тялото. Той е порест и през него кръвоносните съдове и костта могат да преминават без проблем, докато травмата се лекува. Материалите, използвани за изработка, са калциев силикат, минерален ганит и малки количества стронций и цинк.

Тагове: