Благодарение на санкциите, наложени на Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, някои издатели и платформи за игри спряха да продават игрите си в страната. Според проучване на School XYZ, платформа за разработване на онлайн игри, този отлив е довел до това, че малко под 70% от руските геймъри са станали "пирати".

Изследването разкрива, че около 7 от 10 руски геймъри са пиратствали игри през 2022 г. Това е повече от предишните години, като 5 от 10 казват, че пиратстват повече от преди. За щастие на издателите на игри повече от 9 от 10 геймъри заявяват, че са закупили поне едно заглавие през миналата година законно.

Количеството съдържание, което руските геймъри са пиратствали, варира доста. Като цяло 69% от тях признават, че са се занимавали с пиратство. От тях 27% споделят, че са пиратствали три игри през миналата година, а 20% казват, че са пиратствали повече от 10.

От 31%, които не са се занимавали с пиратство, всички са заявили, че са против пиратството. Тази група респонденти би могла да бъде интересна демографска група за местните издатели на игри, които все още продават игри в страната.

След инвазията популярни платформи за игри като Steam и GOG спряха да поддържат руски банкови карти, което затрудни легалното закупуване на игри от хората в страната. За хората, които нямат морални угризения относно пиратството, пиратстването на игри е почти толкова лесно и не им се налага да плащат.

Макар че в момента 31% от геймърите отказват да пиратстват, TorrentFreak твърди, че някои предупреждават, че може да станем свидетели на това как процентът на пиратството ще достигне 90%. Той цитира съоснователя на Vengeance Games Константин Сахов, който казва, че издателите на игри в чужбина са загубили до 300 млн. долара от печалбата в резултат на пиратството, а местни доклади твърдят, че дори местната игрална индустрия усеща затрудненията.

Тъй като все повече руснаци вече са свикнали с пиратството, дори и санкциите да бъдат отменени утре, не се знае колко време ще отнеме нивата на пиратството да се върнат отново надолу. Докато някои биха предпочели удобството на платформи като Steam, други биха дали приоритет на спестяването на пари, дори и нелегално.

Снимка: Unsplash

Виж още: Печатна грешка изпрати милиони имейли на американските военни в Мали

 

Още от Play